Yorgunluk İçin Bitkisel Tedavi Önerileri

0
16

Bilhassa hızlı şehir hayatının temposunda herkes ara ara yorgunluk, halsizlik yaşayabilir ve bu oldukça normaldir. Ancak yorgunluk ve halsizlik hali daimi olarak nedensiz tekrarlayan bir vaziyete dönüşürse altında başka bir sıhhat meselesi olabileceği için bir doktor kontrolüne gitmek gerekebilir.

Sibirya Ginsengi: Bağışıklık sistemini güçlendiren bu bitki yorgunluğa da iyi gelmektedir. Kapsül ve tentür formunda da bulunabilir. Çok fazla tüketimi ikazcı tesir yaratabilir ve göğüs bölgesinde hassasiyete sebep olabilir.

Biberiye: Akdeniz bölgesine mahsus biberiye sinirleri yatıştırma ve kan dolaşımını hızlandırma gibi özellikleri ile yorgunluğa iyi gelen şeyler arasındadır. Şayet yorgunluğunuz sindirim sistemi meseleleri hasebiyle uykunuzun ayrılması hasebiyle oluşuyorsa bu meseleler için de biberiye nebatını kullanabilirsiniz. Biberiye özüyle harici olarak yapacağınız masaj adale ağrılarını alır ve vücudu deşarj olur. Biberiye yağı ve özünün ağız yoluyla alınması önerilmez, ağız tüketmek için nebattan hazırladınız çayı içebilirsiniz. Gebelik veya emzirme dönemindeki kadınların kullanması mahzurlu olabilir. Yüksek tansiyon hastalarının, ülser veyahut bağırsak hastalığı bulunanalar, kan pıhtılaşma meselesi olanların kullanması önerilmemektedir.

Meyan Kökü: Odunsu sapları olan ve mor çiçekler açan meyan kökü nebatı sene süresince bulunabilir. Yorgunluk için bitkisel rehabilitasyon reçetelerinde ilk sıralarda yer alan bitkinin flavonoidler ve saponinler itibariyle zengin olan yapısı ananesel olarak öksürük, mide ülserleri ve cilt hastalıklarının rehabilitasyonunda kullanılmasını sağlamaktadır. Bir takım nebat uzmanları meyankökünü böbreküstü bezlerinde tonik tesiri yaratarak enerjiyi arttırdığını söylemektedir. Metan kökü ürünleri karaciğer veya böbrek hastalığı, şeker hastalığı vaziyetlerinde kullanılmamalıdır. Gebelik ve emzirme dönemlerinde de tüketimi önerilmeyen nebat tansiyonu yükseltebilir.

Yorgunluk İçin Bitkisel Tedavi: Enerjiyi arttırma özelliği bulunan tüm bitkilere genel olarak “adaptogen” isimi verilir. Bu tür bitkiler adrenalin bezlerini uyararak metabolizmayı dengeleyen, stresi azaltan ve vücut işlevlerini etkileyen hormonların salgılanmasını sağlar. Adaptogen bitkiler vücudunuzu dış etkenlere karşı daha korunaklı hale getirirken bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve enerjinizi savunmanızı sağlar. Ancak bu yayılır kuvvetli kimyeviler içerdiğinden bilhassa değişik sağlık meselesi bulunanların, düzenli ilaç kullananların bu tip bitkileri düzenli olarak tüketmeye başlamadan önce dozaj bilgisi ve tavsiye almak için kesinlikle bir uzmana müracaat etmesi gerekir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin