Yeni Tarayıcılardan Vivaldi Paşa

0
56

Bugün sizlere, Windows 10 ile beraber gelecek olan Spartan’ın heyecanı ile yanıp tutuşurken keşfettiğim bir tarayıcıyı inceleyeceğim. Tarayıcının adı başlıktan da anlayabileceğiniz üzere; Vivaldi. Kurucusu ise; Opera’nın kurucu ekibinden olan aynı zamanda bir dönem CEO’luğunu da yapmış Jon S. von Tetzchner‘dır. Yüksek bir egoya sahip olan bu eleman, Opera’nın en büyük başarılarına kendi döneminde ulaştığını iddia ederek, Vivaldi’nin çok başarılı olacağını dile getirmekte.

Peki doğru mu söylüyor ? Merak etmeyin sizler için detaylıca inceledim!

Öncelikle Vivaldi’nin Google Chrome altyapısı ile oluşturulduğunu belirtmek istiyorum. Bunu anlamak için tarayıcının “Geçmiş” bölümüne girmeniz fazlasıyla yeterli olacaktır. Zira o bölüme girdiğinizde açılan sayfa sizlere adeta bağıracak “Hacıııı ben Chrome’la oluşturuldum!” diye.

Lakin bu tabii ki bizim için hiç mi hiç problem değil. Adam akıllı, kullanıcı dostu bir tarayıcı olduktan sonra ister Chrome’un altyapısını kullansın ister Internet Explorer’ın hiç fark eden bir şey olmaz. Her neyse şimdi şöyle detaylıca bir incelemeye başlayalım yeni tarayıcımızı.

Vivaldi Başlangıç Sayfası

Hayli hoş tasarlanmış bir başlangıç sayfası bulunmakta. Özellikle altyapısını kullandığı için Chrome ile kıyaslamak gerekirse; çok daha göze hitap eden bir başlangıç sayfası olduğunu söyleyebilirim. Resimde de görüldüğü üzere oraya kendi blog’umun kısayolunu ekledim ve görselli, şekilli, şukullu bir başlangıç sayfası oluverdi. “+” butonuna tıklayarak site sayısını çoğaltabilir, başlangıç sayfasını zenginleştirebilirsiniz.

Sitenin Rengini Alan Sekmeler

Vivaldi’nin en güzel özelliklerinden bir tanesi de; sekmelerin giriş yaptığımız sitelerin rengini almasıdır. Aslında bu özelliği tamamen aktif etseler çok daha faydalı olur. Örneğin; şuan sadece sekmeye tıkladığımızda renk sağlanıyor lakin bunu devamlı hale getirseler sekmelerin renkleri, sekmeleri çok daha ayırt edici hale getirecektir. Bu da kullanıcıların inanılmaz işine gelir. Ayrıca tasarıma da tatlı bir hava katar.

Sol Menü Kolaylığı

Sol bölümde yer alan bu menü sayesinde birçok özelliğe tek tıkla ulaşabiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse; “İndirilenler“, “Yer imleri” vesaire diyebiliriz. Ayrıca yukarıdaki resimde de görebileceğiniz üzere; ikinci seçenekte bulunan “Vivaldi Mail“‘de yakın zamanda gelecek olan bir hizmeti duyuruyor adeta. Sanırım Google’ın Gmail’i tarzında bir hizmet sunacaklar kullanıcılara. Bunu tarayıcıya eklemiş olmaları da tıpkı diğerleri gibi çokça kullanışlı olmuş bence.

Ayrıca sol menünün en altında yer alan “Notlar” özelliği de gezdiğiniz siteler ile ilgili notlar alabilmenizi sağlıyor. Bu da bizlere ister istemez; Evernote’un tarayıcı eklentisini hatırlatıyor. Bence bu özelliği de kullanıcılar için hayli kullanışlı olacaktır.

Resimleri Gizle Özelliği

Yine son zamanlarda yaygınlaşan, kota dostu “Resimleri Gizle” özelliği Vivaldi’ye eklenmiş. Donanımhaber’de falan takılanların bileceği üzere; sırf bu özelliği sağlayabilmek için özel temalar yapıldı. Son zamanlarda bilhassa mobil kullanıcılar düşünülerek, bu tarz yenilikler çoğaltılmaya başlandı. Resimleri gizleme özelliğine şunu eklemek isterim; eğer tarayıcının mobil sürümü yayınlanacaksa ki mutlaka yayınlanacaktır. Bu resimleri gizleme özelliği fazlasıyla yararlı olur. İnternet paketlerimizin çeşitli reklamlar ile sömürülmesinden kurtulmuş oluruz.

Site Görünümlerine Efekt Vermek Mümkün!

Anlayabileceğiniz üzere; işaretli bölümden seçebileceğiniz filtreler ile sitenin görünümüne farklı efektler verebilmeniz mümkün. Kullanıcılar tarafından çok fazla kullanılacağını zannetmiyor olsam da; yine de farklı, daha önce yapılmamış bir şeyi yapmışlar deyip teşekkür edelim kendilerine.

**

Vivaldi’nin yayınlanan teknik sürümüyle ilgili özellikle dikkatimi çeken hususlar bunlar oldu. Şuan için %100 sağlıklı çalışmasa da; emek verilmiş bir proje olduğu her halinden belli. Gelişimini yakinen takip edecek ve sizleri de haberdar edeceğim.

Şöyle diyerek kapatayım dükkanı: Umarım pazara rekabet getiren, diğer tarayıcıları yarışa zorlayan bir tarayıcı olur!

Vivaldi’yi aşağıdaki adresten (resmi sitesi) kolaylıkla indirebilirsiniz.

https://www.vivaldi.com/


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin