Windows 10 Cihazımı Bul Özelliği Nasıl Kullanılır?

0
45

Windows 10 cihazı kaybı ya da unutulması gibi sıkıcı olaylar ile karşılaşılmaması için Microsoft Windows 10 işletim sisteminde harika bir özellik olarak “cihazımı bul” özelliği kullanıcılara sunuluyor. Cihazımı bul özelliğinin asıl amacı ise önceden yapılandırılan bir hesap üzerinden kayıtlı olan cihaz istenildiği gibi kontrol edilebiliyor.

Windows 10 Cihazımı Bul Özelliği Ayarları Nasıl Yapılır?

Öncelikle ayarlamaları yapmadan önce windows 10’un sürüm 1511’e yükseltmiş olduğunuzdan emin olmanız gerekli. Bunu kontrol etmek için Başlat kısmından Ayarlar kısmına buradan da Sistem kısmından Hakkında kısmına gelerek bu adımları izleyebilirsiniz. Cihazımı bul özelliğini aktif olarak kullanabilmeniz için cihazınızın konum ayarlarının da aktifleştirilmiş durumda hazır bulunması gerekiyor. Bu aşamadan sonra cihazınızı kolay bir şekilde takip edebileceksiniz. Bunun için de Ayarlar kısmından Gizlilik kısmına buradan da Konum kısmına gelerek bu adımları izleyebilirsiniz. Konum özelliğini de aktifleştirdikten sonra, şimdi sıradaki işlem olan cihazımı bul özelliğini aktif etmek kalıyor. Bahsi geçen özelliği Ayarlar kısmından Güncelleştirme ve Güvenlik kısmına buradan da Cihazımı Bulkısmına gelerek bu yol ile ulaşabilirsiniz. Değiştir butonunu seçtikten sonra cihazımı bul komutunu Açık konuma getirmeniz gerekiyor.

Windows 10 Cihazımı Bul Özelliği Hangi Komutları İçermektedir?

Cihazımı bulözelliği ağırlıklı olarak 2.  veya 3.  şahısların eline geçmiş bir cihazı kontrol ve devre dışı bırakmak amacı ile kullanılıyor. Komutlar ise cihazınızı haritadan izleme, kilitleme, kapatma, içerisindeki size ait olan verileri silme, sesi kapalı dahi olsa son ses seviyesinde çaldırma.

Windows 10 Cihazımı Bul Özelliğini Kullandıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Bilgisayarınızı veya telefonunuzu kaybettiyseniz ya da çaldırdıysanız hemen cihazınızı kaybettiğinizi cep telefonu operatörünüze bildiriniz. Kayıp cihazınızda kredi kartlarınız var ise bankalarınız ile görüşerek kredi kart bilgilerinizin çalındığını bildiriniz. Aksi taktirde kötü amaçlı kişiler tarafından ağır bir borç batağına saplanabilirsiniz ve sizin üzerinizden çeşitli suçlar işlenebilir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin