Vücut Çatlaklarına İyi Gelen Besinler?

0
21

Vücut çatlağı daha çok bayanlarda karşılaşılan sorunlardan biridir. Ciltte görülür, rengi solgundur ve ince çizgilerden oluşur. Çatlaklar genellikle göğüste, karın kısmında, basen bölgesinde, bacaklarda ve kollarda görülmektedir.

Vücut Çatlağı Neden Oluşur?

Genellikle yeni doğum yapmış annelerde, ani kilo verilmesinde ve genetik faktörlerde görülmektedir. Çatlak oluşumu her bireyde görülmemekle birlikte zamanla rengini koyulaşmaya vermektedir. Kilolu bireylerin ani kilo vermemesi ve sporla birlikte kiloların verilmesi tavsiye edilmektedir. Doğumdan önce de sporun yapılması hem sağlık için faydalı hem de vücut çatlaklarını önlemesi adına yararlı olacaktır.

Vücut Çatlaklarına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

E vitamini yağı ciltte elastik bir durum sağlar ve cildin daha dinç görülmesini, çatlakların hafif yok olmasını sağlamaktadır. E vitamini yağı çatlak kısma masaj şeklinde uygulanabilir. Zeytinyağının da E vitamini yağı kadar yararı olduğu söylenmekle birlikte tavsiye edilmektedir. Zeytin yağının uygulanışı da aynı krem sürer gibi masaj şeklinde uygulanabilir. Yağların haricinde vücut çatlağının giderilebilmesi için bol miktarda su içilmesi gerekmektedir.

Vücudumuzun neme de ihtiyacı vardır. Dışarıdan yağlar ve kremlerle nemlendirmek yetmez, içeriden de su ile nemlendirmek vücut çatlaklığı için fayda sağlayacaktır. Yağlı ve doğal olmayan besinlerden uzak durulmalıdır. Bu tür zararlı besinler vücut çatlaklarına iyi gelmemekle birlikte daha çok yayılmasına neden olmaktadır. Kafein miktarı da azaltılmalıdır. Lifli yiyecekler tavsiye edilmekle birlikte içinde c vitamini barındıran gıdalar tüketilmelidir. Ergenlik dönemindeki çocuklar, yetişkinler ve lohusa anneler bu kurallara dikkat etmelidirler.

Cilt Çatlağı Tedavisi

Cilt çatlağı en çok hamile bayanlarda en az ise erkeklerde görülmektedir. Kullanılan kremler herkese fayda etmeyebilir. Yapılan sporlar ve tüketilen gıdalarda herkese fayda sağlayamamaktadır. Bunun için ileri derece cilt çatlağı için lazer tedavisi uygulanmaktadır. Cilt çatlağın da lazer tedavisi oldukça fayda sağlamaktadır. Cilt çatlağı tedavisi uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin