Ukrayna’nın Milli Ve Dini Bayramları Hakkında Bilgiler

0
129

Ülkemizde nasıl Milli ve Dini bayramları kutluyorsak arkadaşlar başka ülkeler de kendi bayramlarını kutlamaktadır. Burada sizlere anlatacak olduğumuz Ukrayna da Milli ve Dini Bayramlar nasıl kutlanıyor? Dini bayramları nasıldır gibi sorulara hemen cevap bulabileceksiniz.

Bağımsızlık Bayramı Nedir?

Ukrayna 24 Ağustos 1991 senesi içerisinde Sovyetler Birliğinden artık ayrılma kararı aldığı için her yıl bu tarihte Bağımsızlık bayramı kutlanıyor. Ukraynalılar için 24 Ağustos resmi tatil olarak ilan edilmiştir.

Ukrayna da Dini Bayramlar Kutlanıyor Mu?

Ortodoks kilisenin en önemli bayramlardan birisi de hepimizin daha önce duymuş olduğu Paskalya bayramıdır. Bir diğer adı da Kutsal üçlü bayramı olarak da geçmektedir. Bayram diyelim ki pazar gününe denk geliyorsa pazartesi güne de resmi tatil olarak ilan ediliyor. Hz. İsa’nın yeniden dirilişinden sonra 49. günün ardından 50. gün Kutsal Ruh inancına dayanmaktadır.

Ukrayna Anayasa Günü

Ukrayna Sovyetler birliğinin ayrılışının ardından tam olarak 5 sene sonra 28 Haziran 1996 yılında Anayasa Yüksek Meclisine kabul gördü. Bu bakımdan dolayı her sene 28 Haziran da Ukrayna Anasaya günü olarak 1 gün resmi tatil olarak kutlanmaktadır.

Bunlar haricinde kısa bir özet geçecek olursak arkadaşlar sizlere. Aşağıda tarihleri ve hangi kutlamaları yaptıklarını görebilirsiniz.

1 Ocak Yılbaşı günü olarak kutlanmaktadır.

7 Ocak Noel (Ortodoks Noeli) olarak her sene coşkuyla kutlanıyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Kadınlara verilen değeri bir kat daha gösterdikleri için tüm ülkeye bu konuda teşekkürlerimizi sunuyoruz.

1 Mayıs İşçi Bayramı (Tüm Ülkeler de geçerli)

9 Mayıs Zafer Bayramı (Ukrayna’nın Zafer Bayramı olarak kutlanıyor)


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin