Türkiye’de Görmeniz Gereken 10 Güzel köy

0
148

Türkiye konum olarak güzel bir ülke olan ve çevresine bakıldığı zaman tarih, coğrafya, bilim alanlarında gezilip görülecek bir sürü şehirleri ve hepsinin birbirinden farklı tarihi bir bilgisi, yaşanmışlık öyküleri bulunmaktadır. Türkiye’de bir ucundan öbür ucuna kadar birçok yer gezilip görülebilir durumdadır. Jeopolitik konumundan dolayı çevresinde güzel bir görsellik bulunmaktadır. Her şehrinde farklı bir tarihi olay, farklı bir merak giderecek bir konu bulunmaktadır. Türkiye’de görülmesi gereken birçok şey vardır.

Akdeniz’in den Egeye, Karadeniz’den Marmaray’a, İç Anadolu’dan Doğu ve Güney Doğu Anadolu’ ya kadar tarihi bir geçmişi ve özellikle turistlerin merakla gidip görmek istedikleri güzel geçmişi bulunan şehirlerimiz ve bu şehirlere görsellik katan, gelenek ve göreneklerini oluşturan köyler, ilçeler, taşralar, tatil mekanları bulunmaktadır. Türkiye’de Orta Anadolu’da Türkiye’den önce de ev sahipliği yapmış ve tarihe geçmiş bir çok mekanlar bulunmaktadır. Kitaplardan, belgesellerden, filmlerden gördüklerimiz kadarıyla bizlerde merak uyandıran görülmesi gereken her yeri görmek gerekmektedir.

Orta Anadolu’da Görülmesi Gereken Yerler

Orta Anadolu birçok devlete, ordulara, insanlara ev sahipliği yapmış jeopolitik konumu çok güzel bir yer olan ve yaşayan her toplumun bir şeyler yapmasıyla gelişen bu yerler görülmeyi merak ettiren bir ihtiyaca ve gördükten sonra bir iz bırakma eylemine ve duygusuna ulaştırmaktadır.

Ankara’da Görülmesi Gereken Yerler

Türkiye’nin başkenti olan Ankara görülmesi gereken en güzel yerlerden biridir. Anıtkabir başta olmak üzere tarihi buram buram kokan yerlerden biridir. Beypazarı köy olarak tatillerde dinlenmek için ve tarihi Beypazarı evlerini görmek için en uygun yerlerden biridir. Beypazarı evleri sayesinde tekrar o sıcak komşuluk dönemlerine dönmek mümkündür.

Ankara’nın Polatlı ilçesinde Yassıhöyük köyü görülmesi gereken diğer yerlerden biridir. Kral Midas’ın yaşadığı ve Büyük İskender’in düğümü çözdüğü yer olarak bilinen Gordion Antik Kentinde bulunan ve her yıl turistlerin akın ettiği bu köyde Kral Midas’ın müzesini ziyaret etmek gerekmektedir.

Nevşehir’de Görülmesi Gereken Yerler

Nevşehir tarihi olarak Orta Anadolu’da bulunan tarihi bol olan diğer bir şehirdir. Özellikle yaz ve kış aylarında eşsiz güzelliği ile Kapadokya’ya giderek burada balon seyahatleri ve yeraltı şehirlerini gezerek tatilinizin tadını çıkar için başka fırsatlardan biridir.

Konya’da Görülmesi Gereken Yerler

Konya konumu olarak özellikle tarih açısından Büyük Selçuklu Devletine başkentlik yapmış bir şehirdir. Dini bir özelliği olan Konya Mevlana’nın eşsiz şiirlerine ve sözlerine sahiplik yapmış görülmesi gereken Mevlana Türbesini ziyaret etmek mümkündür.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin