Topuk Dikenine ESWT Şok Dalga Tedavisi

0
11

Hastaların ayak kısmının alt bölgesinde şiddetli ağrılar ortaya çıkıyorsa yürüdüğünüz zaman ağrılar artıyorsa tekrar bu ağrı dinlendiğiniz zaman ortadan kalkıyorsa ortaya çıkan bu sorun Topuk Dikeni rahatsızlığınız var demektir. Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin ayağının taban kısmındaki kaslar çok fazla kullanıp incinme sebebidir. Rahatsızlığı olan kişiler ayağındaki parmak kısımları ve topuk kemiklerine gelen ağrılar tedavi edilmezse gün geçtikçe artacaktır.

Topuk Dikeni Hastalığının ESWT Şok Dalga ile Tedavisi Mümkündür

ESWT yöntemiyle hastalar topuk dikeni rahatsızlıklarını kalıcı olarak yok etmektedirler. ESWT tedavisi şok dalgalar sonucu ESWT hastanın vücudunun dışında şok dalgaları üretildikten sonra cihazın başlık kısmıyla vücuttaki sorunlu bölge kısmına şok dalgalarını yayarak yapılan tedavi yoludur. Bu cihazla yapılan tedavi yöntemi önceden böbrek rahatsızlıkları olan kişilerde böbreklerindeki taşları kırmak için kullanılan yöntem olarak bilinirdi. Ancak günümüz de ise topuk dikeni rahatsızlıklarını gidermek için en iyi tedavi yollarından biridir. Hastanın tedavide başarısı en erken ne zaman bu tedaviye başlarsa başarı şansı artmaktadır. Hastalar genelde 5-6 seansta tedavi olmaktadırlar. Seanslar genelde haftada bir kez yapılarak önerilmektedir ve her seansta yapılan tedavi ortalama 20 şer dakika sürmektedir.

Tedavi yönteminden hastaların hiçbir şekilde çekinmelerine ve korkmalarına gerek kalmadan cerrahi uygulama olmadan, anestezi yapılmaksızın, ilaç alınmadan ve en kısa sürede tedavi yönteminde başarı sağlayan ESWT yani şok dalga tedavisinde yeniden bu rahatsızlığı tekrarlaması çok düşük ihtimaldir.

Topuk Dikeni ESWT tedavisini kimler yaptıramaz?

Topuk dikeni yani ESWT tedavisini hamileler, kan hastalık grubunda olanlar, anemi gibi rahatsızlıkları olanlar, enfeksiyon riski yüksek olan kişilerde, kanser gibi hastalıkları olanlarda, kalp rahatsızlıkları olan kişilerde bu tedavi yöntemi önerilmemektedir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin