Süt Mısırı Nedir, Kaç Dakikada Pişer?

0
78

Evde Mısır Haşlamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Süt mısırı birçok insanın sevdiği ve genellikle dışarıda seyyar satıcılardan alıp yediği yararlı bir tahıldır. Ülkemizde bolca yetişen mısır fiyatı uygun ve bulunması kolay bir besindir. Her meyve ve sebzeyi mevsiminde yemek daha uygun olacağından süt mısır ülkemizde yaz aylarında yetişir ve yaz aylarında tüketmek daha yerinde olacaktır.

Mısır Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Eğer evde mısır haşlamak isteniyorsa çeşitli püf noktalarına dikkat etmek gerekir. Bunlardan ilki mısır seçimidir. Süt mısır alırken ilk dikkat edilecek nokta, tanelerinin iri ve dolu olması ve tanelerine hafifçe bastırıldığında dağılmasıdır. Eğer bu işlem uygulandığında mısır dağılıyorsa bu süt mısırdır. Eğer alınacak ürün fazla sertse ve taneleri buruşuksa kalitesizdir ve tat olarak istenileni vermez.

Mısır Haşlamanın İpuçları

Süt mısırı istediğimiz şekilde seçtikten sonra yaprakları soyulmalı fakat atılmamalı, haşlamak üzere normal veya düdüklü tencere tercih edilmelidir. Ancak daha hızlı ve güzel tat elde etmek için düdüklü tencere kullanmak yararlı olacaktır. Süt mısır haşlarken ihtiyacımız olan malzemeler süt mısır, yaprakları ve sudur. Ardından tencerenin büyüklüğüne göre mısırlar ya ikiye kırılarak ya da bütün biçimde tencereye yerleştirilmelidir. Mısırların aralarına farklı bir hoş koku vermesi için kendi yaprakları koyulmalı ve mısırların üst seviyesine kadar su eklenmelidir.

Bu süreçte kesinlikle tuz kullanılmamalı, mısır haşlandıktan sonra isteğe göre tuz ilave edilmelidir. Tencereyi hazırladıktan sonra eğer düdüklü tencere kullanıyorsak yaklaşık 20-25 dakika diğer tencereler için 30-35 dakika çok kısık olmayan ateşte mısırların haşlanmaya bırakılıp ardından ocaktan indirilmesi gerekir. Ocaktan indirdikten sonra kontrol edilmeli ve eğer hala sertse 10-15 dakika daha haşlanması uygun olur. Son olarak mısır bir kaç dakika dinlendirdikten sonra tüketilmelidir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin