Şok Diyet Nedir, Zararları Nelerdir?

0
28

Kilosu yüzünden psikolojik drama giren bayanlar şok diyetlere başvurmaktadır. Şok diyetler, kadınların bozuk psikolojisi ile ortaya çıkmaktadır. Diyet, kalori miktarına göre hazırlanan bir beslenme programıdır. Şok diyet ise günlük alınması gerekilen kalorinin çok daha altında hazırlanan bir beslenme düzenidir. Şok diyet uygulayan kişiler kilo vermenin yanı sıra iyicene kilo almaktadırlar. Vücut şok diyet ile kırmızı alarm moduna girmektedir. Bununla birlikte şok diyet sağlığı son derece olumsuz etkilemektedir. Bu tür diyetler ile ancak kişi sadece bir sürü kilo verir ancak sonra verdiği kilonun yaklaşık üç katını tekrar almaktadır. Diyetisyen doğrultusunda hazırlanan diyet listeleri çok daha sağlıklı ve profesyoneldir.

Kilo Verme Mekanizması Nedir?

Kilo verme aslında oldukça kolay bir olaydır. İnsülin hormonu kilo vermede oldukça önemli bir hormondur. İnsülin hormonu, yenen kalorilerin vücutta depolanmasını sağlayan hormondur. Ne kadar çok yenilirse insülin o kadar artacaktır. Fakat şekerli ve unlu gıdalar insülini yaklaşık on kat daha fazla salgılatarak her şeyin depolanmasını sağlamaktadır. Bu yüzden diyetteki en önemli husus şeker ve undan uzak durmaktır. İnsülinden sonra glukagon hormonu devreye girmektedir. Glukagon hormonu ise insülin hormonunun depoladığı yağları geri yakmasını sağlayan hormondur. Glukagon hormonundan sonra ise leptin denilen hormon devreye girmektedir. Leptin hormonu vücuttaki depolanmış yağları yakan hormondur. Leptin hormonu, asıl kilo verdirmeyi sağlayan hormondur.

Sağlıklı Diyet Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı diyet listesi diyetisyenler komutasında hazırlanmaktadır. Sağlıklı diyet, günlük alınması gereken kaloriden çok az olmamak koşulu ile günlük maksimum 300 – 400 kalori eksik ile hazırlanmaktadır. Bunun yanında düzenli egzersiz ile kilo verimi kolaylıkla gerçekleşmektedir. Şok diyetler son derece zararlıdır ve kilo verdirmemektedir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin