Savaşçı Orta Saha: Veli Kavlak – FM15

0
48

Bilgisayar başında olduğum süre boyunca, devamlı olarak altta çalışmakta olan ve canım sıkıldıkça alt+tab yapıp oynadığım Football Manager oyunu ile ilgili inceleme yazıları yazmaya tam gaz devam ediyorum.

Bundan böyle ise takımlardan ziyade; oynatmakta olduğum futbolcuları inceleyecek, verilerimi ve elde ettiğim tecrübeleri sizinle paylaşacağım.

Bu yazı serimizin ilk konuğu Beşiktaş’ın başarılı orta saha oyuncusu Veli Kavlak oluyor. Yabancı kuralının oyunda hala geçerli olduğunu düşünürsek; ben ve benim tarzımda yöneten insanların takımlarında, Veli tipinde savaşçı orta saha oyuncuları bir zorunluluktur. Zira hücum hattına bindirdiğimiz yük ağır olduğundan, hem geriden onları destekleyecek hem de onların arkasını toplayacak bir güce, net bir şekilde ihtiyaç vardır.

Veli Kavlak Nedir, Ne Değildir ?

Veli Kavlak bir Xabi Alonso değildir!
Veli Kavlak bir Iniesta değildir!
Veli Kavlak bir Modric değildir!
Veli Kavlak bir Lampard değildir!
Veli Kavlak bir Veli Kavlak‘tır yaşamayan bilmez!

Neyse ben vermek istediğim mesaja geleyim. Oyun içerisinde “süper” denecek bir adam değildir Veli Kavlak. Yukarıda da belirttiğim gibi; bir Xabi Alonso falan değildir. Lakin yabancı sınırı düşünüldüğünde o rolde oynatılabilecek en eli ayağı düzgün adamdır. Zira savaşçı orta saha dediğiniz vakit, benim gözümde; hırçın, agresif, tuttuğunu indiren, arada bir uzaktan şut atan bir futbolcu profili canlanmaktadır. Ki bu futbolcu profili de tam olarak Veli’ye aittir.

Tabi yerli statüsünde olup da o rolde Veli’den iyi oynayabilen bir de Emre Can vardır ama Liverpool’da olduğunu düşünürsek, transferi epey zordur. En azından Veli 5-10’a gelecek ise; Emre minimum 20-30’a gelecektir. O sebeple; Emre’yi bu kategorinin dışında tutmak en iyisi.

Her neyse.. Gelişim sürecini merak eden arkadaşlar olacağını bildiğimden; oyun tarihine göre 1 Ocak 2015’de çekilmiş bir Veli Kavlak profili ile 22 Eylül 2018’de çekilmiş bir başka Veli Kavlak profiline bakıp karşılaştırma yapalım.

Detaylıca incelediğimiz vakit; bazı özelliklerinin artarken, bazı özelliklerinin düştüğünü görmekteyiz. Yani Veli için “deli gibi gelişiyor” ifadesini kullanmak çok doğru olmaz. Kendisi için söylenebilecek en doğru şey; “al 7-8 sezon oynat” olacaktır. Zira özelliklerinde öyle kayda değer bir gelişme veya düşüş yaşanmadığı için sizi şaşırtmaz.

Not: Belki özel bir antrenman programı ile uzaktan şutları falan güçlenebilir, denemedim açıkçası.

Öte yandan Veli ile ilgili olarak söyleyebileceğim en önemli şey; savaşçı orta saha rolünde oynatmama rağmen gol ve gol pası bakımından, kendisinden hiç beklemediğim bir performans sergilemesidir. Şöyle ki;

Veli’yi oynatmış olduğum sezonlara ait performans bilgilerini görmektesiniz. Veli stilinde bir oyuncu için bu istatistikler muazzam ve ötesidir diyebilirim çok net bir şekilde. Hele ki; resimde sadece Spor Toto Süper Lig’deki istatistiklerinin gözüktüğünü var sayarsak.

Yani diyeceğim o ki; yerli oyuncular içerisinde, orta saha mevkisine alınabilecek en kaliteli iki-üç adamdan bir tanesidir Veli Kavlak. Arada bir sinir hastalığı baş gösterir, hiç beklenmedik anda çat diye kırmızıyı yer ama çoğunlukla sizi memnun eder. Eğer takımınızın orta sahasına yerli bir isim arıyorsanız; Veli Kavlak’ı mutlaka bir deneyin derim!

**

Özel olarak belirtmek istediklerim:

  • Oyuncu incelemeleri yazarak zor oluyormuş, bundan sonrakileri video (ses destekli) inceleme şeklinde sunabilirim.
  • Veli Kavlak bir fenomendir, yaşam stilidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin