Saç Dökülmesinin Nedenleri Ve Tedavi Yolları

0
7

Erkek ya da kadınlar için saç dökülmesi sürekli meydana gelen bir problemdir. Uzun süredir saç dökülmesi yaşanıyorsa, mutlaka bir doktora danışılmasında fayda vardır. Saç dökülmeleri genel olarak erkeklerin bir sorunu olarak görülmektedir. Ancak kadınların da bir o kadar saç dökülme problemlerine rastlanmaktadır. Kadınlarda saç dökülmesi yetersiz beslenme ve mevsimsel ile ilgilidir. Saç dökülmesinin önüne geçebilmek için ilk olarak neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Sorunu tespit ettikten hemen sonra sorunun çözümüne odaklanmak daha doğru olacaktır.

Beslenme Yetersizliği

Yanlış beslenme ve yetersiz beslenme saç dökülmesinin ilk nedenleri arasında gelmektedir. Özellikle D vitamini eksikliği nedeni ile saçlarda dökülmeler meydana gelmektedir.

Hormonsal Durumlar

30 yaşından sonra kadınların hormonlarında dengesizlik oluşmaktadır. Bu durumda saç dökülmelerine yol açmaktadır. Diğer hormonsal nedenler de saç dökülmesini tetiklemektedir.

Stres Durumu

Aşırı stres yapıldığı zamanlar da saçlar dökülmeye başlar. Stres nedeni ile dökülen saçlar birkaç ay sürebilmektedir. Stres yapmamak ve stresi en aza indirmek saç dökülme risklerini de en aza indirecektir.

Doğum Hapları Ve İlaçlar

Doğum haplarının içerisinde bulunan ve yumurtlamayı önleyen hormonlar olmaktadır. Bunun nedeni ile saçların dökülmesine yol açmaktadır.

Saç Dökülmesinin Tedavi Yolları

Saç dökülmelerinin önüne geçebilmek için doktora gidilerek neden olduğuna ilişkin mutlaka sebebinin bilinmesi gerekmektedir. Tedavi sürecinde renk açıcılar, boyalar, düzleştirici ve fön makinelerinden uzak durulmalıdır. Uygun koşullarda yapılmadığı takdirde saçlar zarar görmektedir. Tedavi boyunca saçların sıkı bir şekilde bağlanmaması ve saç ıslakken tarak kullanılmamalıdır. Bunun yanı sıra, saç dökülmelerinin önüne geçebilmek için saç ekimi yöntemlerinden de yararlanabilirsiniz.Eğer saçlarınızın daha fazla dökülmesini istemiyorsanız ve dökülmesinden rahatsızlık yaşıyorsanız cilt doktoruna başvurmanız daha yararlı olacaktır. Gerçek ve doğru tanı koyarak yapılan tedavi yöntemleri daha yararlıdır. Uygun tedavi yöntemleri ile bu sorunun çözümüne ulaşmanız daha kolay olacaktır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin