Rektal Kanama Belirtileri ve Tedavisi

0
9

Rektal kanama ya da makat kanaması, dışkılama yolu ile makattan sadece kan ya da dışkı ile karışık kan gelmesi durumuna verilen isimdir. Ağırlıklı olarak kalın bağırsağın son kısmında bulunan rektum ve anüs bölgelerinden kaynaklanır. Bu yüzden kanın rengi kanamanın olduğu bölgeye göre değişiklik gösterebilir.

Rektal Kanama Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Kanamanın sebebi genel olarak kalın bağırsağın alt bölümünü ya da anal bölgeyi kapsayan bir hastalık sebebiyle görülür. Dışkıya bulaşmayarak damlama şekilde görülen kanamaların sebebi hemoroit yani basur ya da fissür adı verilen hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir. Dışkıya bulaşan ve daha koyu renkte görülen kanamalar ise ince bağırsaktan kaynaklı olup, üst sindirim sistemine uzanıyor olabilir. Bu rahatsızlığa da melena ismi verilir. Kanın renginin koyulaşmasının sebebi ise mikropla uzun süre temas etmesinin sonucunda mikroplar tarafından sindirilmesi durumudur. Nadir görülen bir durum olmakla beraber mide bölgesi, ince ve kalın bağırsak bölgelerinde fazlaca aşınmanın görülmesi durumunda bu kanama aşağı inip bakteriler tarafından parçalanmaya maruz kalmadan dışarı kırmızı renkte de çıkabilir.

Polip, divertikül, ülser, anjiodisplazi, kolik ve kanser gibi hastalıklarında ilk belirtisi rektal kanama olarak gözlenmiştir. Ayrıca makat çatlakları ve enfeksiyonlu ishal gibi hastalıklar da rektal kanama oluşmasına sebep olabilir.

Rektal Kanama Tedavisi

Hastalığın kaynağı dış yüzeyle alakalıysa, yani hemoroit ya da deri çatlamasıysa, sebebi büyük tuvaleti yaparken şiddetli ıkınmaktır. Böyle durumlarda alınabilecek birkaç önlem; günde 6- 8 bardak arasında su tüketmek, yüksek lifli besinler tüketmek ve her gün düzenli egzersiz yapmaktır. Bu uygulamalarla kabızlık hali düzene sokulabilir. Bunun dışında özellikle hemoroit ve çatlak tedavilerinde ağırlıklı olarak ilaç önerilirken, nadiren de olsa cerrahi operasyon gerekli görülebilir. Bu tedavi yöntemleri, uzman doktorun izleyeceği yola göre şekillenmektedir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin