Pişmaniye Nasıl Yapılır? Video Anlatımlı

0
181

Arkadaşlar pişmaniye böyle pamuk gibi elde hemen dağılan tatlı türüdür. Benim de canım ne kadar çok istedi bir bilseniz var ya 🙂

Pişmaniye Nedir?

Büyük, küçük hiç birimizin hayır diyemediği bu tatlı Kocaeli yöresinde oldukça meşhurdur. Eğer Kocaeline yolunuz düşerse oranın pişmaniyesini mutlaka tatmadan geriye dönmeyin. Kocaeli de tüm yöresel şenliklerinin vazgeçilmez yiyeceklerinden bir tanesidir. Bir diğer adı ile “Tel Helva” da denmektedir.

Özgün bir tatlı çeşidi olmasından dolayı tüm şehirler de bu tatlı aranmakta olup ve kapış kapışta satılmaktadır.  Başka şehirlerde de oldukça ilgi görmüştür. İzmit pişmaniyesini burada yayanlar 1601 ve 1611 yılları arasında İran ve Ermenistan dan buralara gelerek hizmet veren Ermeni ustalar olmuştur.

Sizler de pişmaniye acaba nasıl hazırlanır içine ne tür malzemeler konuluyor diyorsanız aşağıdaki video’yu dikkatli bir şekilde inceleyip neler yapılması gerektiğini öğrenmeniz gerekmektedir.

Bu iş gerçekten çok incelik gerektiriyor. Öyle kolay bir şey sanmayın ha sakın. Gerçi her işin de kendine göre bir zorluğu varda hadi neyse artık. 🙂

Ama ben bunlarla uğraşmak istemiyorum. Direkt gidip marketten bir pişmaniye alıp yiyeceğim derseniz de peki bu durumda sizin bileceğiniz bir iş buna kimse karışamaz. 🙂

Ancak pişmaniye yapımını öğrenseniz pek iyi olmaz mı derseniz bence çok güzel olur. Hem kendinizi eğitirsiniz hemde bir ortam da otururken laftan laf açılır konu belki nereden bileceksiniz ki pişmaniyeye gelecek sizde hemen atlayıp ben bunun yapım aşamalarını tek tek biliyorum diyerek kendinizi orada herkesin içinde yüceltebilirsiniz.

Bilgili olmak her ortam da fayda getirir. Bunu da unutmamamız da fayda var. Konuyu çok fazla dağıtmış olabilirim ama benim için zaten pişmaniye dendiğin de akan sular duruyor.

Lafı daha fazla da uzatmak istemiyorum sizlere pişmaniye yapımı videosu ile baş başa bırakıyorum. İyi seyirler..

Pişmaniye Nasıl Yapılır?


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin