Paranoyak Düşünce Nedir? Hastalığın Belirtisi Olabilir Mi?

0
30

Paranoyak Düşünce Yapısı Ne Demektir?

Paranoyaklık hali psiko klinik durumlardan biri olarak bilinmektedir. Halk arasında da bir hayli yaygın olabilen ve kuşkusuz insan zihnini belli dönemlerde ve evrelerde kuşatan sorun teşkil eden bir psikolojik rahatsızlık olarak da bilinir. İnsan zihnini meşgul eden ve günlük yaşantısında da yapması beklenen basit ve psikomotor davranışlarda aksaklık ve günlük yaşantısında en kolay gerçekleştirecek faaliyetlerde dahi sınırlama zihinsel olarak sürmektedir.

Paranoyak insanın diğer bir iç sesi haline geldiği anda kendi düşüncelerini ve başkalarının düşüncelerini de sürekli olarak yorumlaması ve mantık dışı bir hal ve hareketlerde de bu düşünceleri sonlandırmasıdır. Psikolojik kavramlar literatüründe yeni geçmiş bir kavram olmasına karşın eski çağ ve uygarlıklarda da bu durumun yaşantıyı bilinmektedir. Her şeyi abartmak, kuşku ve güvensizlik üzerine kurulmuş olan düşünceler denizinde boğulan birey, bu düşüncelerindeki anormal durum ile günlük yaşantılarını ve diğer bireyler ile olan iletişiminde de aksaklık ve sorunlar baş göstermektedir.

İş yaşantısında da sonradan ortaya çıkabilen bu ruhsal bozukluk durumu ortada bir şey olmasa da varmış gibi görünmesine ya da öyle yorumlanmasına neden olmaktadır. Örneğin birey iş yaşantısında diğerleri tarafından her yaptığı başarılı işten sonra onlar tarafından kıskandığını veya ayağının işten kaydırılmak istendiğini düşünebilir ya da diğer iş arkadaşlarının her yaptığı davranışlarda kendine dönük olarak düşünebilmekte her şeyi kötümser yaklaşımlar olarak düşünmektedir. Kişi her durumu hezeyan edebilir ve şizofrenlik kavramının bir alt durumu olan bu paranoyak süreç içerisinde yakınlarımızın da kolaylık ile baş gösterebileceği bir hastalık konumunda yer alır. Günümüzde de pek çok kişi bu rahatsızlığa yakalanabilmektedir.

Aslında bizler de günlük hayatımızda birtakım paranoyakça düşünce aktivitesinde bulunuyoruz. Ancak her insanda olduğu gibi bir paranoyak ve kuşku süreçleri belli sınırlar çerçevesindedir. Bu sınırları aşan ve her düşüncenin hezeyan ve paranoyak olması durumu olduğu vakit bu rahatsızlık büyük bir sıkıntı doğurabilmektedir.

Kişinin muhakeme yeteneğini de kaybetmesi ile süregelen bu rahatsızlık baş gösterdiğin bireyin hayatı daha da zorlaşmakta ve iletişim bozukluklarından tutun bu durum şizofreniye yönelik etkiler de birey üzerinde hissetmektedir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin