Nişantaşı Üniversitesi Hakkında S.S.S.

0
37

Tercih sonuçlarının yeni açıklanmış olduğu şu dönemlerde, gerek Facebook gerekse mail aracılığıyla okulum hakkında pek çok soru almaktayım. Her ne kadar elimden geldiğince bu soruları büyük bir titizlikle cevaplıyor olsam da; blog üzerinden yazacağım bir komple yazının daha faydalı olacağını düşündüm. Neticesinde de sorulmuş tüm soruları derleyip, sizlere bu yazıyı hazırladım. Umarım faydalı olur!

Kayıt Esnasında İndirim Yapıyorlar mı?

En çok sorulan sorulardan biri bu ve gerçekten fazlasıyla anlamsız buluyorum. Düzeni savunduğumdan falan değil lakin bir insan tercih listesine özel okul yazıyorsa bazı şeyleri göze almış demektir. Bu doğrultuda; “indirim yapıyorlar mı? sorusunu normal karşılayabilirim lakin, “yapmıyorlar” cevabını verince eleştirenlere hayli tepkiliyim. Sonuç olarak her ne kadar eğitim veren bir kurum da olsa; ikinci amacının ticaret olduğu unutulmamalı.

Teknolojik bir cihaz almak amacıyla bir markaya gittiğiniz zaman; 2224 TL olan bir cihazın 4 TL’si dahi alınıyorsa, okul da bu mantıkla belirlediği fiyatın tamamını alacaktır, haklı olarak.

Kampüs Neye Göre Belirleniyor?

Sağlıkla ilgili bölümler Bayrampaşa’da eğitim görürken, sağlık dışındaki bölümler Sadabad kampüsünde eğitim görmekte.

Kampüsler Güzel mi?

Bayrampaşa kampüsüne kayıt işlemim hariç hiç gitmedim lakin Sadabad kampüsünde yaklaşık olarak 1 senem geçti. Bahçesinden tutun da iç dizaynına kadar fevkalade bir kampüs olduğunu söyleyebilirim. Geçen sene eğitim hayatına başladığı için tüm ekipmanlar yepyeni ve tertemiz. Ortam olarak da; gerek içerisinde bulunan iki kafesi ile gerekse bahçesi ile eğlenmeyi bilen öğrencilerin eğlenebileceği bir yapısı var.

Okul Çevresi Nasıl?

Okul Kağıthane merkeze fazlasıyla yakın bir konumda bulunmakta. 15-20 dakikalık uzaklıklarda çeşitli marketler ve yemek yenilecek alanlar mevcut (okul kantinini tercih etmek istemeyenler için). Bunun dışında okulun arkasında bulunan sitede; Nişantaşı Üniversitesi öğrencilerine indirim yapan bir de bayan kuaförü bulunmakta.

Ve en önemlisi okula 10-15 dakika uzaklıkta Sadabad arşiv binası bulunmakta. Oradan eski kaynaklara ulaşabiliyor ve araştırmalar yapabiliyorsunuz.

Spor Salonu Var mı?

Spor salonu yok. Lakin bahçede futbol kaleleri, basketbol potaları bulunmakta. İsteğe bağlı olarak voleybol filesi de eklenebileceğini düşünmekteyim.

Futbol, Basketbol Takımları Var mı?

Evet var, eğitim öğretim yılı başladıktan sonra seçmelere katılabilirsiniz.

Etkinlik(ler) Düzenleniyor mu?

Düzenleniyor.. Hem de bayağı bir fazla.

Okul – Öğrenci İlişkileri Nasıl?

Gerektiği gibi. Doğru seviyede.. Her kurum-kişi iletişiminde olduğu gibi zaman zaman ufak pürüzler olabiliyor lakin genel manada gömülecek bir yanları yok, olması gerektiği gibiler.

Ring Seferleri Var mı?

Trump Towers’dan okulun kapısına bir ring seferi bulunmakta. Geçen yıl fiyatı tek yön olarak 1 Türk Lirası idi. Bu yıl değişir mi bilmiyorum. Lakin yeterli talep geldiği takdirde ek seferler düzenlenmesi de mümkün olacaktır (örneğin; geçen sene Bayrampaşa’dan da ring seferi vardı).

Cumartesi – Pazar Okul Var mı?

Bu soru her ne kadar yüzlerde bir tebessüm yaratsa da; yer vermek, cevaplamak istedim. Hayır Cumartesi ve Pazar günleri okul yok lakin vize ve final dönemlerinde sınav konulabilmekte.

Okulun Anlaşmalı Yurtları Var mı?

Benim bildiğim kadarıyla hayır yok.

Öğrenim Kredisi Ne Zaman Başlıyor?

KYK’nın vermiş olduğu öğrenim kredisinin başvuruları genellikle Ekim ayının son haftası başlar Kasım ayının ilk haftası biter. Ödemeler ise Ocak ayından itibaren başlar.

Öğrenim Kredisi veya Bursu Neye Göre Veriliyor?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; özel üniversitede tam burslu değilseniz hiçbir şekilde öğrenim bursu alamazsınız. Tam burslu iseniz ise devreye ailevi faktörler vesaire girmekte. Tam olarak kriterleri nelerdir bilmiyorum lakin epey titiz çalıştıkları aşikar. Burs konusunda pek ümitlenmeyin lakin kredi herkese çıkmakta, rahat olabilirsiniz.

Geçiş Notu Kaç?

Derslerden geçiş notu geçen yıl 35 idi. Bu yıl değişeceğini düşünmekteyim (öyle dedikodular vardı).

Hazırlık Ücreti Ne Kadar?

1 yıllık mevcut, belirlenmiş fiyatı alıyorlar.

Tam Burslulara Hazırlık Ücretsiz mi?

Eğer zorunlu hazırlık değilse hayır ücretsiz değil.

Birinci Öğretim-İkinci Öğretim Geçişi Mümkün mü?

Evet dilekçe ile mümkün(müş, ben de yeni öğrendim).

Okul Ne Zaman Açılacak?

Okulda eğitim 5 Ekim 2015’de başlayacak.

Zengin-Fakir Ayrımı Oluyor mu?

Bana denk gelmedi, hiç tanık olmadım. Açıkçası okuldaki insanların (istisnalar tabii ki var) gelir durumu da ortalama olarak orta düzey ve biraz üzeri. Yani öyle efsane arabalar falan kapıda park halinde olmuyor, sizi üzecek-zor durumda bırakacak bir ortamı yok.


Denk geldiğim sıkça sorulan sorular bunlar. Bunların dışında sorularınız var ise; aşağıdaki yorum alanından bana yazabilir, listeye eklenmesini sağlayabilirsiniz.

Okulumuza hoş geldiniz!


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin