Mike Tyson Kimdir, Biyografisi

0
109

Mike Tyson, Boks tarihinde en güçlü ve kendini kanıtlamış güçlü boksculardan bir tanesidir. Kendisinin karakteri boks oyunlarına ve afişlere kadar dayanmaktadır. 30 Haziran 1966 senesinde ABD Brooklyn’de dünyaya gelmiştir. Şimdiye kadar bir çok etkinliğe katılıp bir çok dalda ödülleri mevcuttur. Dünya da en çok sevilen sempatik boksçulardan bir tanesidir.

Boks tarihinin asi çocuğu olarak da anılmaktadır. Bu yüzden kendisi “Demir Mike” lakabını alarak kendisine yakın arkadaşlar ve çevredekiler bu şekilde hitap etmektedirler. Boyu 1.81 civarı olan kilosu ise 100 Kiloya yakın diye tahmin edilmektedir.

Tyson, ilk maçına 1985 senesinde Mart ayında çıkmış bulunmaktadır. Bu ilk maçına çıkar çıkmaz rakibini 9 saniye içerisinde yenmeyi başararak bir tarihe de imza atmayı başarmıştır.

Daha sonra ki seneler de ise Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonluğunu da tüm Dünya ya ilan etmiştir. Bu ünvanı da 1986 senesinde kazanmıştır. Mike Tyson bunun yanı sıra en genç ve en ağır sıklet şampiyonluğu ünvanına da elde eden dünyaca tanınan isimlerin arasına kazınmıştır.

1990 yılına bakacak olursak eğer kendisine ait olan daha önce kazanmış olan bu üç kemeri kaybetmiş olduğunu maçına çıkmış ve bu maçta mağlup olarak WBA, IBF ve WBC kemerlerini maalesef kayıp etmiştir.

Yine 1990 senesinde adı tecavüz suçuyla anılmaya başlanmıştır. Buradan mahkemece verilen karar ile toplam 3 yıl hapiste cezasını çektikten sonra kendisi Müslümanlığa karşı bir sempati kurmaya başlar. Ceza evinden çıkar çıkmaz Müslüman olmaya karar verip Müslüman olmuştur.

Ceza evinde kaldıktan sonra çıkıp özgürlüğüne kavuşan Tyson yine bir olaya karışarak bar da çıkartmış olduğunu kavga sonucun da yine mahkeme karşısına çıkmıştır. 2005 senesinde ise son maçına çıkarak burada tüm Dünya ya açıklayıp boksu bırakmak istediğini herkese duyurmuştur.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin