Migren Nedir Belirtileri Nelerdir?

0
40

Halk arasında yanlış bilinmesine rağmen migren genelde yalnızca şiddetli baş ağrısı olarak bilinir. Bu kanı tamamen yanlıştır ve olası migren hastalıklarını yanlış yönlendirir. Çünkü migren sadece baş ağrısı değil vücudun diğer fonksiyonlarını da etkiler. Örneğin;kusma, ishal, halsizlik vb. Ayrıca migren 5 duyu organımızın işlevsel özelliklerine hassasiyet göstermesiyle de bilinir. Belirtileri arasında şiddetli baş ağrısı,  yoğun halsizlik görülmesi, tuvalete ishal olarak çıkılması gösterilebilir

Migren Nasıl Oluşur?

Migrene neyin neden olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte beyin kandamarları başta olmak üzere beynin sinir iletiminde kimyasal madde farklılaşmasıyla ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu kimyasal madde farklılaşmasıyla beyin kandamarlarında ve beynin sinir ileten demetlerinde tıkanıklıklar meydana gelebilir. Bu da migrenin oluşmasını sağlayan en önemli sebepler arasında sayılmaktadır. Bundan farklı olarak hastalığa sadece sistematik olarak bakılmamakta, kişinin ruhsal ve sinirsel problemlerinden kaynaklanabileceği varsayılmaktadır. Ayrıca kalıtsal faktörlerle migren olma olasılığı aile fertlerine göre değişmektedir. Eğer kişinin ebeveynlerinden bir tanesi migren hastasıysa bu oran %40larda seyretmekteyken ebeveynlerinin her ikisinin migren hastası olması bu oranı %70 hatta %80 lere çıkartabilir. Bu da bize ailedeki migren hastası sayısının kişinin kendisine de etki ettiğini önemli derecede göstermektedir.

Migreni Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Migreni tetikleyen faktörler arasında çevresel faktörler, kalıtsal faktörler, hormonal değişiklikler ön plandadır. Çünkü insan en çok bu koşullardan etkilenmektedir. Bundan farklı olarak kişinin 5 duyu organının gerçekleştirdiği işlevlere olan hassasiyeti migreni çoğu zaman tetiklemektedir. Ayrıca kişinin psikolojik olarak etkilenmesi ve sıklıkla mutsuz günler geçirmesi migreni tetikleyen önemli faktörler arasındadır.

Migrenden Korunmanın Yolları Nelerdir?

Migrenden korunma yollarının başında düzenli uyku ve sağlıklı beslenme gelmektedir. Işığa karşı hassasiyeti olan kimselerin güneş gözlüğü kullanarak ışığa maruz kalmamaları, sese karşı hassasiyeti olanların gürültülü ve kalabalık ortamlardan uzak durmaları önerilir. Ayrıca stresten kaçınmaya çalışmak, mutlu ve düzenli bir yaşama alışmaya çalışmak gibi etkenlerin migrenden korunma yolunda önemli etkileri olmaktadır.Hastanın yakınlarının hastaya stres yaşatmaması migren ​​​hastalığında önemli bir yere sahiptir. Bu yollara başvurmak büyük oranda hastalığı azaltır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin