Michael Scofield mı Daha Zeki Walter White mı ?

0
61

Prison Break’ı tekrar izleyip, her bölümü rahat rahat inceledikten sonra, artık bu yazıyı yazma vaktinin geldiğini düşündüm. Aslında uzunca bir zamandır bu konu hakkında yazı kaleme almayı istiyordum da; yine de bir Prison’ı tekrar izleyeyim, iyice emin olayım istemiştim. Prison Break’i ikinci kez bitirmemin ardından taşlar yerine oturdu ve şuanda okumakta olduğunuz bu yazı ortaya çıktı.

Öncelikle şunu peşin peşin söylemekte fayda var ki; her iki karakterde olağanüstü zekaya sahip. Hatta öylesine olağanüstü zekaya sahipler ki; zekalarına “gerçek dışı” desek, sanırım haksızlık etmiş olmayız. Zira her ikisinin de gerçekte olamayacak kadar üstün zekaları ile kurguladıkları planların “hiçbir” sekteye uğramadan faaliyete geçmeleri, eminim bazen sizin de komiğinize gitmiştir. Hani öyle sahneler oluyor ki; “e bu kadar da değil moruk” diyorsunuz, haklısınız!

Ama sonuçta dizi bunlar, olur böyle şeyler diyerek, artık karşılaştırmaya geçmek istiyorum.

Scofield mı Zeki Walter mı ?

Kem küm etmeden net cevap vermek istiyorum; bence Scofield!

Hani sonuç olarak ikisini IQ testine tabi tutmadığım için sizlere matematiksel bir takım verilerle analizler sunamayacağım ama bu “bence“nin nedenlerini kalemim yettiğince anlatmaya çalışacağım.

Bana göre Scofield’ın daha zeki olmasının en temel nedeni; Walter gibi basit hatalar yapmaması, olayları bütün olarak planlamasıdır. Bilindiği üzere Walter olaylar karşısında genel manada fevkalade planlar yapsa da; daima basit hataları nedeniyle bazen ufak bazen büyük kayıplara sebep olmuştur.

Öte yandan Scofield planlarında daima can kaybı olmamasına dikkat etmiş, acımasız olamadığı için mükemmel ötesi planları zaman zaman ertelenmiştir. Karşı tarafa baktığımız vakit ise; Walter’ın can kaybından endişe etmediğini, gayet soğukkanlı bir şekilde insan öldürmeyi (öldürtmeyi) tercih ettiğini görmekteyiz. Burada çok net söylememiz gereken bir şey var ki; Scofield iyi bir insanken, maalesef Walter iyi bir insan değildir.

Çok net biliyorum ki; sırf şu son cümlem yüzümden “ya saçmalama Walter’ın nesi kötü ? Scofield’da hapis kaçağı be ağbisiii” falan diyenler olacak. O yüzden hiç üşenmeden yazacağım şimdi, neden öyle söylediğimi.

Walter, öleceğini öğrendiği zaman ailesine para bırakmak için toz işine girer ve zamanla en büyük toz üreticisi olur. Michael ise gayet güzel bir yaşantısı varken, sırf masum olduğu halde idam edilecek olan ağabeyini kurtarmak için muazzam bir plan yapıp, kasti olarak hapse girer. Sonrasında ise planlarını bir bir uygulayarak onu kaçırmayı başarır. Bu yolculukta Walter, önüne çıkan engelleri bir bir öldürüp, ortadan kaldırırken, Michael daima zekasıyla düşmanlarını oyun dışı bırakır. Hiçbir planında insan öldürmeyi hedef kısmına koymaz (ki bu yüzden çok zorlandığı, gereksiz uğraştığı oldu).

Daha genel bakmak gerekirse; Walter öleceği için ailesine para bırakmayı, Michael ise sonlarda öleceğini bile bile sevdiklerini kurtarmayı tercih etmiştir (uğrunda ölme türünden öleceğini bilmek).

Bu ve buna benzer birçok sebep yüzünden “benim kriterlerime göre” Scofield iyi, Walter kötü karakterdir.

Her neyse..

Öte yandan şunu belirtmekte fayda var ki; eğer plan yapması için gereken fırsat ve zaman verilirse Scofield’ın dünya üzerinde deviremeyeceği beyin yoktur. Zira detaylıca düşündüğümüz vakit; Scofield sezonlar boyunca birçok ortama uyum sağlayıp, çok çok farklı konuları “oha” denilecek sürelerde planlarıyla eritirken, Walter daima tek konu üzerinden ilerlemiştir (varı yoğu toz).

Hatta bu planları yaparken Scofield her zaman en öne kendisini koymuş, tüm riskleri üstlenmiştir. Walter ise birçok problemi para ve aracılarıyla çözmeyi tercih etmiştir. Sadece bu kısım dahi Scofield’ı benim gözümde 1-0 öne geçirebilir, ama neyse!

Özetle; Scofield kasti olarak insan öldüremez ama Walter anasını ile ağlatır. Benim için araya ölüm sokmadan böylesine büyük davaların üstesinden gelebilen adam daha zekidir. Her ikisini de çokça sevmeme rağmen bu karşılaştırmada; bir kere Scofield, on kere Scofield, bin kere Scofield diyorum.

İlaveten yazımı noktalamadan önce her Amerikan dizisinde olduğu gibi; yasa dışı bir şey yapan başrol karakterinin er geç ölmesi gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdikleri için kendilerine teşekkür ediyor, saygıyla anıyorum.

Çokça özledik sizi be!


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin