Mavi Balinaların Özellikleri Nelerdir?

0
68

Mavi balinalar yani bir diğer isimleri ile gök balinalar dünyada bulunan canlıların en büyük ve en ağır olanlarıdır. Mavi balinalar yaşam yeri olarak soğuk okyanus sularını tercih ederler. Güney ve kutup denizleri onlar için en ideal yaşam merkezidir.

Mavi Balinalar Ve Yeryüzündeki Varlıkları

Mavi balinaların dünya üzerindeki tüm varlıklardan daha ağır ve daha büyük olduğundan dolayı kiloları yaklaşık olarak 200 ton civarında seyreder. Boyları ise araştırmacılar tarafından yapılan açıklamalar sonucunda 30 metreye kadar uzadığını göstermektedir.

Yeni doğmuş bir bebek mavi balinanın uzunluğu 7,6 metre iken ağırlığı ise bir yetişkin filin ağırlığına eşdeğerdir. Yavru mavi balinanın beslenebilmesi için gerekli olan anne sütü miktarı günlük 379 litredir.

Nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinde ilk sıralarda bulunan mavi balinaların sayısı 10.000 civarında olup sayıları giderek azalmaktadır. Diğer balıklar gibi topluluk şeklinde yaşayan canlılar değillerdir. Ya tek başlarına hayatlarına devam ederler ya da anne mavi balinalar yavruları ile yaşamlarını sürdürürler.

Mavi Balinaların Fiziksel Özellikleri

Dişi mavi balinalar 3 yılda bir gebe kalırlar. Ve hamilelik süreçleri 1 yıl yani 12 ay sürer.Hamilelik süreçleri boyunca sadece bir yavru dünyaya getirebilirler.U şeklinde bir kafatası şekline sahiptirler. Bu baş kısmı tüm vücuduna oranla daha büyük bir yapıya sahiptir.

Mavi balinaların büyük olan ağız kısımlarında diş yoktur. Renkleri söyleniş itibariyle mavi olarak düşünülse bile öyle değildir. Griye benzer bir renge sahiptirler.

Bu hayvanların yüzgeçleri diğer balıklara nazaran daha gelişmiş olup göğüs, sırt ve kuyruk yüzgeci olarak 3 ana bölüme ayrılır.

80 yıllık bir ömre sahiptirler. 1966 yılında nesillerinin azalması nedeniyle yasal olarak avlanma yasağı getirilmiş olan hayvanlardır. Mavi balinaların kalplerinin ağırlıkları 600 kilogram olduğu ve atardamarlarının çaplarının 23cm kadar olduğu bilinmektedir.

Yetişkin bir mavi balinanın yaşamını devam ettirebilmesi için günlük ortalama 4 ton karides tüketmesi gerekir.

Mavi balinaların iki adet soluk delikleri bulunur. Bu soluk delikleri başta dışarıdan gelen sular olmak üzere korunaklıdır. Nefes alıp vermeleri sırasında ciğerlerindeki basıncında etkisiyle alınan nefesin geri verilmesi sırasında, alınan havanın içerisinde bulunan su buharlaşarak nefes verimi gerçekleşirken, balinanın tepesinden çıkan sular su sütunu görüntüsü meydana getirir.

Memeliler Grubuna Dahildir

Mavi balinalar bir balık türü olmayıp memeliler grubuna dâhildirler. Korktukları tek hayvan türü ise katil balinalardır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin