Limon Neye İyi Gelir?

0
7

Limonun sağlık açısından faydaları oldukça fazladır. Limon, insan sağlığına ve ayrıca insan görünümüne de çok çeşitli yararlar sağlar. Limonu farklı rahatsızlıklara, sorunlara farklı kullanımlar şeklinde yarar sağlar. Limonun en kullanılışlı şekli limon suyudur. Limon suyu çeşitli amaçlarda, çeşitli şekilde kullanılır. Limon suyu yemeklerde, salatalarda dahi çok fazla kullanım alanına sahiptir. Limon geçmişten günümüze faydası bilinen bir meyvedir. Ve her zaman sağlık için kullanılmıştır. Ve kullanılmaya halen devam edilmektedir. Limon sadece halk tarafından üretilen bir şifa kaynağı değildir. Doktorlar, sağlık otoriteleri tarafından da tavsiye edilen, önerilen bir şifa deposudur. Limon eşsiz bir nimettir aynı zamanda.

Limonun Faydaları;

Limon hazımsızlığa, kabızlığa, sindirim bozukluğuna, yüksek tansiyon, solunum sistemi bozukluklarına, fazla kilo gibi ciddi rahatsızlıklara iyi gelen bir meyvedir. Bunların yanı sıra iç kanama, yanık tedavisi, yüksek ateş, boğaz enfeksiyonları gibi sağlık sorunlarının tedavisinde de önemli bir yere sahiptir. Böbrek taşını, ateşi düşürmede kullanılan gıda da limon suyudur. Limon vitamin ve mineral açısından da zengin bir meyvedir. Limon denilince akla C vitamini gelir, bunun nedeni ise yüksek miktarda C vitamini ihtiva etmesidir. İnsanların günlük C vitamini ihtiyacını büyük bir kısmını limon karşılayabilir. C vitaminin yanında ayrıca, A, B vitaminleri de içerir. Fosfor, potasyum, kalsiyum, bakır mineralleri açısından da zengindir. Karbonhidrat ve protein kaynağıdır.

Limon, antiseptik özelliği gösterdiğinden, cilt temizliğine, saç temizliğine iyi gelir. Aynı zamanda saç derisi bakımına, cildin lekelerden temizlenmesi iyi gelir. Limon diş bakımında, diş kanaması tedavilerinde, diş temizliğinde kullanılır. Ağız kokusuna iyi gelir. Limon koleraya, romatizmaya, astıma, mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Tabi ki en çok kullanıldığı ve fayda sağladığı noktalardan biri de kilo vermektir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin