Kuru Üzüm Hoşafı Tarifi

0
17

Kullanılacak Malzemeler

  • Yarım su bardağı şeker
  • 3.5 litre su
  • 120 gram kuru üzüm
  • 1 tane çubuk tarçın
  • 1 çay tabağı karanfil yaprağı

Kuru Üzüm Hoşafı Yapılışı

Kuru üzüm hoşafı yapmaya başlamadan önce kuru üzümlerin çöpleri iyice temizlenir ve üzümler derin bir kaseye koyulur. Kase ağzına kadar su ile doldurulur ve üzümler bu suyun içinde bekletilir. Bu işlem 15 dakika kadar sürmelidir. Bu sayede üzümler 15 dakika kadar suyun içinde bekletilerek yumuşatılmış olur. Süre dolduktan sonra üzümler kaseden çıkarılır ve bol su ile yıkanarak kullanılacak tencerenin içine aktarılır. Tencerenin 3.5 litre suyu alabilecek kadar derin olması yeterlidir.

Tencereye alınan kuru üzümlerin üzerine 3.5 litre su, yarım su bardağı şeker, 1 tane çubuk tarçın ve 1 çay tabağı kadar olan karanfil ilave edilerek ocak en üst seviyede açılır. İçinde üzümlerin, şekerin, tarçının ve karanfilin olduğu su kaynayınca kadar yüksek ateşte bırakılır. Bu işlem 10 dakika kadar sürebilir.

Su kaynamaya başladıktan sonra ocak en düşük seviyeye getirilir ve kaynatma işlemine 15-20 dakika kadar daha devam edilir. Eğer bu sürenin sonunda kuru üzümler hala yumuşamamışsa, yumuşayana kadar tencere kısık ateşte bırakılır.

Kaynayan üzümler iyice yumuşadığında tencere üstü kapalı bir şekilde oda sıcaklığında soğumaya bırakılır. 1-2 saat boyunca oda sıcaklığında soğuyan tencere sonrasında buzdolabına kaldırılır ve iyice soğutulur. Yaklaşık olarak 45 dakika – 1 saat içerisinde kuru hoşaf üzümü servise hazır duruma gelir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin