Kuru Kayısı Hoşafı Tarifi

0
20

Kullanılacak Malzemeler

  • 30 veya 40 adet kuru kayısı (kişi sayısına göre azaltılıp çoğaltılabilir)
  • Bir buçuk su bardağı toz şeker(bir bardak 200 ml yani toplamda 300 gram kadar şeker)
  • 2 veya 3 adet karanfil
  • 6 su bardağı su (yaklaşık 1200 ml kadar yeterli olur)

Kuru Kayısı Hoşafı Yapılışı;

Kuru kayısı hoşafı yapmak için ilk başta yapılması gereken kayısıları bölmektir. Kuru kayısılar bir bıçak yardımı ile üç veya dört eşit parçaya bölünür ve derin bir kabın içerisine konur. Kabın içine kuru kayısılar konduktan sonra, üzerine kayısıların su içinde kalacağı kadar su ilave edilir. Su ilave edilen kayısılar ortalama bir iki saat kadar bekletilerek, kayısıların şişmesi sağlanır. Kayısıların suda bekletilme süresinden sonra kayısılar bir süzgeç yardı ile iyice süzülür ve kayısılar yıkanır. Yıkanmış kayısıları derin bir kabın içine koyup, altı su bardağı su ve bir buçuk bardak toz şeker (300 gram kadar şeker) ilave edilir. Karışım ocağın üzerinde kayısılar yumuşayana kadar kaynatılır.

Kayısılar yumuşadıktan sonra içerisine iki üç adet karanfil eklenir ve bir iki dakika daha kaynatılıp ocaktan alınır. Hazırlanmış olan kuru kayısı hoşafı soğutmaya bırakılır. Soğutma ortamı oda sıcaklığında olmalıdır.

Şeker sevmeyenler veya şeker hastası olanlar şekeri azaltabilir veya koymayabilir. İsteyen içine birkaç damla limon suyu ekleyebilir. Afiyet olsun.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin