Kredi Kartı Limiti Nasıl Artar?

0
66

Kredi kartı kullanıcılarının artması ile birlikte alışverişlerinde daha yüksek limitler ile yola çıkmak isteyen kullanıcıların büyük bir kısmı da kredi kartı limitini artırma yöntemlerinin neler olduğunu düşünüyor. Özellikle kredi kartının limitinin artırılmasında çeşitli yöntemler geliştiren kullanıcılar beyaz eşya, elektronik cihaz alımı gibi konularda düşük limitlerle karşılaşmak istemiyor.

Kredi Kartı Limiti Yükseltme Yöntemleri

  • Kredi kartlarındaki limitler kişilerin bütçesine ve gelirine paralel bir şekilde hazırlanmaktadır. İlk kez kredi kartı alacak olan kişilere verilen kredi limitleri genellikle daha düşük tutulduğu gibi bu limitlerin yükselmesi de kişilerin gelirlerindeki artışa bağlıdır. Bu nedenle belirli bir limit elde etmek isteyenlerin gelir seviyesini yükseltmesi ve ödeme gücünü artırması gerekiyor.
  • Kredi limitini yükseltmek için en önemli yöntem kredi notundan geçmektedir. Kredi notu düşük olan kişiler kredi kartlarının limitini yükseltmekte zorlanabilir hatta hiç yükseltemeyebilir. Bu nedenle de kredi notunuzu yükseltmek adına ödemelerinizi düzenli yapmanız ve kredi notu oluşturmanız gerekiyor.
  • Kredi kartınızdaki limiti kullanmışsanız ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmanız ve asgari ödeme tutarının da üzerinde ödemeler gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Eğer asgari ödeme tutarında ödemeler yapmışsanız kredi limitiniz yükselmeyecektir.
  • İnternet bankacılığını kullanarak kredi kartınızın bulunduğu sayfaya giriş yapın ve kredi kartınızın limiti ile ilgili olan kısma tıklayarak limit yükseltme seçeneğini işaretleyin. Limitinizi bu şekilde de kolaylıkla artırabilirsiniz.
  • Bankaya giderek kredi limitinizi yükseltmek istediğinizi bildirebilir ve banka görevlilerinin yardımı ile birlikte limitinizi güncelleyebilirsiniz.

Her bankanın kendine ait bir kredi limiti yükseltme şartı bulunmaktadır. Kimi bankalar kredi limitini yükseltmek için sizden kefil isteyebilirken kimi bankalar ise kefilsiz de kredi limitinizi artırabilmektedir. Ayrıca kredi kartı limitinizi gelir belgenizin bulunması halinde yükselteceğini bildiren bankalarda bulunmaktadır.

Kredi kartı limiti düzenlemesi yaparken mutlaka ama mutlaka ödeyebileceğiniz kadar limit yükseltmesi yapmalısınız. Aksi halde ödeyemeyeceğiniz limitlerden ve harcamalarınızdan dolayı bankalar ile hukuki süreçler yaşayabilir ve artan faizler nedeniyle de kredi borçlarınızı ödemekte daha da zorlanabilirsiniz. Kredi kartı limiti düzenlemesinde bir banka görevlisinden yardım almanız daha doğru olacaktır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin