Kramp Nedir, Nasıl Geçer?

0
20

Kramp, yani kas kasılmaları pek fazla insanlar üzerinde görülen bir rahatsızlıktır. Kramp insan vücudunun pek çok yerinde görülebilen bir sorundur. Bu kas kasılmaları dünya üzerindeki pek çok insan için büyük bir sorun teşkil etmektedir. Oldukça acı veren bu durum insan vücudundaki eklem yerleri ve kasların zorlanmasına ve sertleşen kas grupların sıkışarak normal işlevini yitirmesi ya da hiç hareket edememesi durumunu gösterir.

Kramp Nasıl Bir Hastalıktır?

Kramp kimi zaman kas ve kas gruplarında farklı yerlere girebilir. Bu kas kasılmaları farklı boyutlarda ve türlerde de olabilir. Kramp en çok bacak kaslarının aşırı zorlanmasında, kasların yıpranması ve bilinçsizce hareket edilerek spor yapanlarda da bir hayli fazla görünmektedir. Dünya üzerindeki pek çok insan sağlıksız beslenmenin de etkisi ile aşırı lifli yiyecekler yeme alışkanlığı edinmiş ve bu durumun da kasların yeterli magnezyum alamaması sonucu durumunda kasılmalara maruz kaldığı ve işleyişini yitirdiği görülmektedir. Günümüzde de bu durumlarda insan yaşamını etkileyen ve vücudun hareket kabiliyetini yitirmekte olduğu gerçekliği kramp girmesi ile anlaşılmaktadır.

Son yıllarda ülke olarak da lifli gıdaların tüketimi arttığından ve spor salonlarındaki yeterince ısınmadan spor yapımı ve kasların da aşırı zorlanması ile ortaya çıkan kramp olayları giderek artmıştır. Bir hayli acı veren bir durum olan bu kramp girme unsurları, kasların kilitlenmesi ve normalin dışındaki anormal bir kasılma ile vücutta rahatsızlık veren bir acı hissi ile kaslar kasılmaktadır. Tedavisi son derce mümkün ve düzenli, programlı bir sistematik sonuç ile uzmanlara danışarak ve kontrol edilen bu kas gruplarında sizlere uygun tedavi yapılabilmektedir.

Vücudun değişik kimyasal ihtiyaçların azaldığında ortaya çıkan bu kramp ve kasılmalar için anında çözüm ve beklentilerin üzerinde tedavi yöntemleri kramp için mevcuttur. Günlük yaşamda da pek çok insan bu kas zorlanmaları ile karşı karşıya gelmekte ve sporcu insanlarda da bu süreç devam edebilmektedir.

Yetişkinlerde görüldüğü kadar çocuklarda da görülen bu rahatsızlık çocukların da vücudundaki magnezyum eksikliklerinden ve şiddetli kas zorlanmalarında da oluşabilir. Gerekli ek takviye ve destekler ile uzman yardımı alarak bu kasılmalardan kurtulmak mümkündür.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin