Kolay Doğum İçin Neler Yapılır?

0
148

İki doğum çeşidinden normal doğum hem anne hem bebek için en sağlıklı doğum yöntemidir. Normal doğumda bebek anneden ayrılırken her türlü vitamini almaktadır. Birçok anne adayı kolay doğum derdindedir. Annelerin en zor düşüncesi doğum anıdır. Bu konuda eşlerin birbirine destek olması ve anneyi rahatlatması büyük rol oynamaktadır. Kolay doğum altında birçok faktörü barındırmaktadır. Kolay doğum, sadece tek bir sebep ile olmaz.

1.) Folik asit tüketimi:

Bebek doğmadan önce mutlaka folik asit kullanmaya başlamanız gerekmektedir. Folik asit, bebek doğarken ki kanama miktarında rol oynamaktadır. Ayrıca protein sentezinin de büyük kısmını üstlenen folik asit, hem bebek hem anne için doğumdan önce kullanılması gerekenler listesinde yer almaktadır.

2.) Psikolojik durum: Doğumun %90’ı psikoloji ile ilgilidir. Beynini bir şey olacağına ya da doğumun zor olacağına inandıran anne adayları, beyne komut vererek olayların öyle olmasına sebep olmaktadırlar. Bunun yerine stresi azaltarak doğumun çok kolay olacağına kendini inandırmak çok daha iyi bir tercihtir. Psikolojik durum hamile kadınlar için çok önemlidir.

3.) Gebe egzersizleri yapın:

Egzersiz yapmak gebe kadınlar için çok önemlidir. Doğumdan önce egzersiz yapılmaya başlanması kasların gelişmesini ve böylelikle kolay bir doğumu sağlamaktadır. Egzersiz doğumu yarı yarıya kolaylaştırmaktadır. Egzersiz yapan kadınların doğumlarının daha kolay olduğu kanıtlanmıştır.

4.) Stres:

Stres vücut için kırmızı alarm gibidir. Strese giren vücutta hiçbir şey yolunda gitmez ve beynin paniklemesi ile doğum sorunlu geçer. Bunun anne adayının öncelikle stresten uzak ve rahat olması gerekmektedir. Stres, rahim kaslarına etki ederek doğumu zorlaştırmaktadır. Zorlaşan doğum ile anne iyicene gerilmektedir. Doğumdan önce beyne olumlamalar vererek stresten kaçınmanız size fayda sağlayacaktır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin