Kıymık Batması ve Tedavisi

0
13

Tahta veya benzeri bir madde ile ilgili bir iş yaparken hemen hemen her insanın başına gelen kıymık batması olayı canı son derece acıtan bir olaydır. Kıymık batması vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelebilir. Çok sık karşılaşılan örneği el parmaklarda bulunan tırnakların arasına batmasıdır.

Kendiniz Kıymık Batmasına Ne Yapabilirsiniz?

Gözle görülür ve bariz büyük bir kıymık parçası tırnak arasına veya derinize batmış ise açıkçası kediniz herhangi bir müdahalede bulunmadan en yakın hastane veya sağlık ocağına başvurunuz. Daha küçük bir kıymık batması ile karşı karşıya iseniz elbette kendiniz bu durumdan kurtulabilirsiniz. Batan kıymık parçası tahta ise kesinlikle sıvı temasından kaçının çünkü sıvı, batan kıymık parçası tarafından emilerek şişecek ve daha büyük hale gelecektir ve böylece çıkarılması daha çok acı verici ve zahmetli bir hal alacaktır. Sıvı temasından ilgili bölgeyi koruduktan sonra ise temiz bir iğne veya cımbız yardımı ile batan kıymık parçasını sağa veya sola oynatmadan olduğu konumdan düz bir şekilde dikkatli bir şekilde çekilerek çıkarılmalıdır.

Kıymık Çıkarıldıktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

Kıymık batan yerden çıkarıldıktan sonra ilgi bölge sıcak su ve sabunlu su ile dikkatli bir şekilde yıkanmalı ve steril bir bez parçası ile kurulanmalıdır. Kurulama işlemi sonrasında antibiyotik içerikli ve deriyi yumuşak tutabilecek kremler kıymık batan yere uygulanmalıdır. Daha sonra ise kremi silmeden steril gazlı bez veya yara bandı kullanılarak kıymık batan yer kapatılmalıdır. Sargılama yapıldıktan sonra mümkün olduğunca o parmağınızı üç dört gün boyunca kullanmamaya ve ıslatmamaya dikkat ediniz. Yukarıda sözü edilen kremleri dört günden fazla kullanmayınız. Yapmış olduğunuz sargıyı iki günde bir olacak şekilde değiştiriniz. Sargı değiştirmek çok önemli bir husustur. Çünkü kıymık batması gerçekleşen yerin enfeksiyon kapma riskini en aza indirgeyecektir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin