Kıvırcık Saçlara Nasıl Bakım Yapılmalı?

0
16

Kıvırcık saçların bakımı zordur, bu sebepten ötürü kıvırcık saçlı insanlar çoğu zaman düz saç ister. Ancak doğru kullanılacak ürün ve yöntemler ile kıvırcık saçlara çok kolay bakım yapılabilir ve evde bile kuaförden çıkmış misali görünüm yakalanabilir. Kıvırcık saçlar dış etkenlere karşı daha hassastır ve daha kolay yıpranır. Kıvırcık saç, kurumaya daha yatkın olduğundan saç ıslakken saça bakım yapılması önemlidir. Kıvırcık saçın suyu ve nemi hapsetmesi sağlanmalı, bu yüzden kesinlikle havlu ile sert bir şekilde saç kurulanmamalıdır.  Doğru tarağı seçmek de kıvırcık saç konusunda çok önemlidir. Fazla sık dişli olan taraklar saçların daha kabarık görünmesine sebep olur. Seyrek dişli taraklar ile bukleleri ortaya çıkarmak konusunda yardımcıdır.

Kıvırcık Saçlar İçin Kullanılması Gereken Ürünler Nelerdir?

Kıvırcık saçlar için kozmetik alanında ya da bitkisel olarak kullanılabilecek ürünler piyasada oldukça fazla. Çeşitli bitkisel yağlar içeren şampuanlar kullanılabilir. Bunun yanında Jojoba Yağı, Shea Yağı gibi ürünler de birebir bakım sağlar.

Kıvırcık Saçların Bakımında Yapılmaması Gereken Faaliyetler Nelerdir?

İster düz olsun ister kıvırcık saç tipi olsun havadaki kirlilik, fazla ısı hatta stres bile saçları yıpratır, yorar. Saçları en fazla yıpratan faktörlerden biri fazla ısı kullanarak şekillendirmedir. Zorunlu kalmadıkça yapılacak aşırı ısılı işlemlerden kaçınılmalıdır. Kurutma konusunda da düşük ısıda kurutmak ya da saçı kurumaya, doğal haline bırakmak en iyi seçenektir. Bunun yanı sıra saçı kurularken çok sert kurulamak da saçı nemsiz bıraktığından kurumasına hatta kepek oluşumuna sebep olacaktır. Tararken de aşırı sert davranmak, saçın yolunmasına ve yapısının bozulmasına sebebiyet verir.

Kıvırcık Saçı Güzel Göstermek İçin Gerekli Olan Tüyolar Nelerdir?

Kıvırcık saçları güzel göstermek konusunda kesim çok önemlidir. Bazı saç modelleri sadece düz saça yakışıyorken bazı saç modelleri ise adeta kıvırcık saçlar için yaratılmıştır.  Doğal olarak bukle elde etmek, maşa kullanmadan ve saçları yüksek ısıya maruz bırakmadan da şekillendirmek mümkündür. Bigudi kullanılabilir ya da ıslak saça uygulanan bakım küründen sonra folyo sarılarak şekil verilebilir. Ancak kıvırcık saçları güzel göstermenin en ideal yolu, ıslak halde iken saçları doğal, kendi halinde kurumaya bırakmak bu sayede nemi hapsetmesini sağlamaktır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin