Kışın Cilt Bakımı Ve Önemli Noktalar

0
32

Cilt bakımı kış mevsiminde çok önemlidir. Kışın cilt her zamankinden daha çok bakıma ihtiyaç duyar. Ciltte kuru ve soğuk havalardan kaynaklanan cilt kuruluğu oluşur. Kışın cilt bakımı ve önemli noktalardan birisi ise cildin sık sık nemlendirilmesidir. Kışın dikkat edilmez ise leke, kırışıklık ve sarkma meydana gelir. Diğer bir önemli nokta cilt tipine uygun ürünler kullanılmasıdır. Yağlı ve karma ciltlerin su bazlı nemlendirici tercih etmesi gereklidir.

Kuru ciltler ise yoğun nemlendiricili kremler tercih etmelidir. Kış ve yaz ayları için güneş kreminin önemi büyüktür ve mevsim gözetmeksizin kullanılması gerekir. Güneş kremi güneşten koruduğu gibi diğer dış etkenlerden korumaktadır. Yüz,el ve vücut için doğru kremler kullanılmalıdır.

Cilt Bakımı Ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı temizleme jeli,peeling,tonik olmak üzere üç aşamalı olarak yapılmaktadır. Mevsimsel olarak kullanılan ürünlerin rutin olarak belirli aralıklarda değiştirilmesi gerekir. Kışın yoğun nemlendiricili ürünler tercih edilirken yazın su bazlı ürünler tercih edilmelidir ve cilt sağlığı açısından bakımların eksiksiz olması gerekmektedir. Doğal paraben ve koruyucu madde içermeyen kremler ve temizleme malzemeleri tercih edilmelidir. Kışın doğal yöntem kullanmak isteyenlerin katkısız ürünler kullanması gerekir.

Temizlik aşaması sabah ve akşam olmak üzere iki aşamalı olarak yapılır. Nemlendirme aşaması ise cildin ihtiyaç duyduğu zaman yapılmalıdır. Kuru hissedildiği anda nemlendirici uygulanır. İhtiyaç duyulmadığı halde yapılan nemlendirme işlemi yağlanma ve akne sorununa yol açar. Kışın cildin hassas olmasından dolayı çok fazla asit içeren ve paraben içeren ürünlerin kullanılması doğru değildir. Kışın düzenli ve dengeli beslenerek vücudun nem dengesi sağlanmalıdır. Doğru beslenmek mevsimsel olarak büyük önem arz eder. Vücudun nem kaybetmesi sonucu kuruluk meydana gelir. Kış mevsiminde bol bol su tüketilmelidir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin