Kış Aylarının Vazgeçilmezi Kereviz ve Faydaları

0
147

Genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde zeytinyağlı bir yemek olarak tüketilen Kereviz bitkisi, genelde çok tercih edilen bir bitki olmasa da faydaları saymakla bitmez. Kereviz bitkisinin genelde formda kalmak ve düşük kaloriyle birlikte tokluk hissetmek için kullanıldığı bilinmektedir. Bu bitkinin genellikle yemek yerine salatası yapılarak tüketilmekte ve özellikle çocuklara bu şekilde yedirilmektedir.

Kerevizin Mucizevi Faydaları

– İçeriğinde bulunan C ve A vitaminleri sayesinde vücutta eksik olarak bulunan bu vitaminlerin karşılanmasında oldukça faydalı bir etki göstermektedir.

– Kalp hastalıklarına ve damar tıkanıklarına oldukça iyi gelen kereviz bitkisi felç geçirilme riskini minimuma düşürmektedir.

– Vücutta oluşan ödem ve su toplama gibi durumların yaşanmasına engel olur. Doğal bir idrar söktürücü olduğu için vücutta meydana gelen bu ödemlerin idrar yoluyla atılmasını sağlamaktadır. İdrar yolunda oluşabilecek enfeksiyonların oluşmasına engel olmaktadır.

– Doğal bir antioksidan özelliği gösterdiğinden özellikle kanser hastaları için büyük bir fayda sağlamaktadır.

– Sindirim sistemine oldukça şiddetli bir şekilde etki eden bu bitki mide suyunda artma yaşanmasına ve sindirimin daha kolay bir şekilde olmasına katkı sağlamaktadır. Hazımsızlık gibi mide sorunlarının yaşanmasına engel olmaktadır. Midede yaşanan ağrı ve yanma gibi sorunların oluşmasına da engel olmaktadır.

– Antibakteriyel özellik taşıdığından dolayı vücuda zararlı olan bakterilerin yok edilmesine direk olarak etki eder.

– Kadınlarda meydana gelen adet düzensizliğinin giderilmesinde yardımcı olurken tam bir adet söktürücü özellik göstermektedir.

– Böbrekte meydana gelen rahatsızlıklara iyi gelmekte ve vücutta biriken toksik maddelerinin dışarıya atılmasında önemli bir rol oynamaktadır.

– Cildin yenilenmesinde ve taze kalmasında oldukça etkili bir bitkidir. Ölü derinin vücuttan atılmasına yardımcı olur.


Sonraki İçerikLahana Çorbası Diyeti Nedir?
Özel bir şirkette CNC Makine Operatörü olarak çalışmaktayım. Günün geri kalan zamanların da vaktimi internet sitelerime harcayarak geçiririm. Onun haricinde en büyük tutkum olan araba kullanmayı çok severim ve tabi ki abur cubur yemeye bayılırım. :) Öyle sıradan bir insanım işte..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin