Kıdem Tazminatı Nedir, Nasıl Hesaplanır?

0
115

Arkadaşlar öncelikle Kıdem Tazminatı nedir bununla hemen başlamak istiyoruz. Tazminat hangi durumlar da alınır ya da alınmaz. Almak için neler yapmak gerekiyor. İşçi ve iş veren konularını içeren bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Kıdem Tazminatı Nedir

Bir işçinin herhangi bir nedenden ötürü iş yerinden ayrılmak isteği durumda işveren tarafından işçiye ödenen tazminat parasıdır.

Peki Bir işçi hangi durumlar da tazminat almaya hak kazanır?

Bir işçinin iş veren tarafından işten atılması gerekmektedir. Herhangi bir nedenden dolayı işveren sizden memnun değilse ya da performansınızı beğenmiyorsa ve 1 yıldan daha fazla süredir aynı iş yerinde çalışıyorsanız çıkarıldığınız da tazminat almaya hak kazanırsınız. Eğer kendi istediğiniz ile işten çıkıyorsanız yani istifa ediyorsanız ne yazık ki hiç bir hak talep edemezsiniz.

İşte Çıkartılma Nedenleri Nelerdir

Bir işçi iş yerinde huzuru bozuyorsa bunun dışında verilen emirleri yerine getirmiyorsa, hırsızlık ya da yüz kızartıcı bir suç işlediği tespit edildiği taktir de işverenin insiyatifi doğrultusun da tazminat almaya hak kazanabilirsiniz.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır

Her yıl için hesap edecek olursanız aylık brütünüz üzerinden hesap edebilirsiniz. 1 aylık çalışmanızın yılı ile çarpmanız sonucunda ortaya çıkan miktardır. Tabi bu durum da ikramiyeler, primler, yemek ve yol gibi tüm ödemeleriniz de hesaba dahil edilir.

Kıdem tazminatı hesaplaması yaparken bir tavan tutarınız var ve bu alacak olduğunuz tazminatınız da bu tavanı aşamaz. 2017 yılının tavan ücreti ise 4.426.16 Türk Lirasıdır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin