Karadeniz’in Güzel Liman Şehri Samsun’da Gezilecek Yerler

0
174

Uzun ve masmavi limanları, tertemiz plajları, antik tarihi ve eşsiz kültürüyle Samsun’un gözde şehirlerinden birisidir. Karadeniz’in önemli bir ticaret merkezi olan Samsun yerli ve yabancı birçok turistin uğrak mekanı durumunda. İşte Karadeniz’in gözde şehri Samsun’da gezilecek yerler:

Samsun’un İncisi: Yakakent

Büyüleyici sahili ve doğallığıyla Samsun’un incisi Yakakent… Deniz ile ormanın harmanlandığı bu güzel ilçe, Samsun’un Sinop sınırında bulunuyor.

Milli Mücadele’nin Sembollerinden: Bandırma Vapuru

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a bu vapur ile çıkarak Milli Mücadele’yi başlattı. Bir açık hava müzesi olarak kullanılan Milli Mücadele’nin sembollerinden Bandırma Vapurunda Atatürk ve arkadaşlarının resimleri, eşyaları ve balmumu heykelleri de bulunuyor.

Vahşi Kadın Savaşçılar: Amazon Köyü

Geçmişte Amazon kadın savaşçılarının başta Samsun olmak üzere Karadeniz’de yaşadığı ve Samsun’da Amazon Köyü’nü kurdukları düşünülüyor. Amazon kadın savaşçılarının balmumu heykellerinin de bulunduğu Amazon Köyü’nün yanında Batı Park Sahası’nda ise Amazon Adası bulunuyor. Burada büyük aslan heykellerinin içine girip enfes bir sahil manzarasını seyredebilirsiniz.

Tarihi Amisos Tepesi

Müthiş bir manzaraya sahip Amisos Tepesi oldukça eski bir tarihe sahip. İki tümülüsün ve Pontus Krallarının mezarlarının bulunduğu bu tepeye Amazon Adası’ndan teleferik ile çıkılabiliyor.

Heybetli Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu

Sivas’tan çıkıp Samsun’un ilçesi Şahinkaya’ya ilerleyen Kızılırmak Nehri, Bafra’dan Karadeniz’e çıkar. İşte bu nokta Şahinkaya Kanyonu’dur. 3 km boyunca uzanan bu heybetli kanyon, doğa ve macera severlerin Samsun’daki uğrak yerlerinden birisidir. Uluslararası Turizm Bölgesi ünvanlı bu kanyon, birçok ekstrem sporun yapıldığı nadir bölgelerden.

Samsun Kent Müzesi

Farklı dizaynı, kültürü ve tarihiyle Samsun’a gelenlerin mutlaka uğraması gereken Samsun Kent Müzesi, Samsun’un eski tarihini oldukça güzel yansıtıyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin