Karadeniz Bölgesi Platoların İsimleri Nelerdir?

0
147

Okulda eğitim alınca aslında öğretmenleriniz bunları siz değerli öğrencilerine söylüyordur. Ancak yine de bilmeyen kardeşlerimiz var ise Karadeniz bölgemiz deki Platolar ve isimleri hakkında sizler bilgilendirme yapmak istiyorum.

Karadeniz ülkemiz de yeşillik bakımından oldukça zengin bir bölgedir. Bir çok tahıl ve buğday da burada ki tarlalar da yetiştirilmektedir. Her ihracat hemde ticaret bakımından oldukça güçlü şehirlere sahiptir.

Bunun yanında gezmek ve görmek için ideal bir seçim olabilir. Resmen buram buram tarih kokan mekanlar dan birisidir. Eğer ki fırsatınız varsa karadeniz bölgesini gezmenizi tavsiye ediyorum.

Platoların yanı sıra kaliteli içme suları ve pınar kaynakları daha bir çok şeyi burada bulmak mümkündür.

Türkiye’de en az bulunan platolara sahip bir bölgedir. Orta Karadeniz’de Canik dağları aradan uzun bir zamanın geçmesi ile beraber bazı nedenlerden dolayı düzleşerek plato görünümünü almıştır. Safranbolu platosuna bakacak olursak tam olarak 500m yükseklikte olan alçak platodur.

Bu bölgeler de hangi platolar vardır. İsimlerini tek tek aşağıda açıkladık. Numara halinde buradan ulaşabilirsiniz.

Karadeniz Bölgesindeki Platolar Sırası ile aşağıda siz değerli öğrencilerimiz için listelenmiştir.

Karadeniz Bölgesi Platoların İsimleri Nelerdir?

1.Çubuk Ovası
2.Harran Ovası
3.Suruç Ovası
4.Susurluk Ovası
5.Altınbaş Ovası
6.Kaçmaz Ovası
7.Tutulunca Ovası

Ege Bölgesi Platolarını merak ediyorsanız eğer burada ki https://budioki.com/ege-bolgesi-platolari-nelerdir/ konumuzu ziyaret edebilirsiniz. Diğer platolar için inceleyiniz. Dersleriniz de hepinize başarılar dileriz. Umarım bu isimler işinizi görmüştür.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin