Kapadokya Gezi Rehberi (Orta Anadolu)

0
15

Kapadokya, Orta Anadolu‘nun tarihi alanı Hacıbektaş, Aksaray, Niğde ve Kayseri illeri sınırları içerisindedir. Eski zamanlarda Kapadokya olarak biliniyordu ve halen bu gayri resmi adını korumaktadır.

Bu yazı, sadece Kapadokya Gezi Rehberi hakkındaki bilgileri karşılamaktadır. Kapadokya, Türkiye’nin en görkemli bölgesi, özellikle Ürgüp, Göreme, Uçhisar, Avanos ve Mustafa paşa (Sinasos) kasabalarındaki “ay manzaralı” bölgeleridir; buradaki erozyon; yumuşak volkanik kayalarda mağaralar, yarıklar, çukurlar, “peribacaları” ve kıvrımlar oluşturmuştur.

Volkanik peyzajı rahatsız edici görünmekle birlikte, mineral bakımından zengin toprak, sebze ve meyveleri yetiştirmek için mükemmel bir yer ve bu Kapadokya’yı zengin bir tarım bölgesi yapıyor. Anadolu’nun ana üzüm yetiştirme alanlarından biri olmuştur ve halen çok verimli bağlar ve şarap imalathanelerine sahiptir..

Nasıl Gidilir?

Kapadokya’ya, Türkiye’de herhangi bir yerden otobüsle kolaylıkla gidebilirsiniz. İstanbul, İzmir / Efes, Pamukkale, Ankara’dan ve Seyahat süreleri ve mesafeleri için de Kayseri, Nevşehir veya Ürgüp’ün güzergahları dahilinde Kapadokya’ya seyahat hakkında bilgiye web’de kolaylıkla erişebilirsiniz.

Görülecek ve Gidilecek Yerler

Burada başlıca, pek çok manastır vadisinde kiliseleri (Zelve ve Göreme Vadilerindeki) ziyaret ederek inanılmaz manzaranın şafağında, volkanik vadileri (özellikle Güllü dere) görmek ve geceyi rahat bir mağara otel odasında tüm modern konforlarla geçirmek mümkün.

Mükemmel bir tam günlük gezi için, Ihlara Vadisi’nde birkaç saatlik yürüyüşe çıkmadan önce Derinkuyu ve Kaymaklıda ve daha önce Osmanlı-Yunan dağ kasabası Güzelyurt’taki şaşırtıcı yer altı şehirlerini gezebilir, ayrıca güney Mustafa paşa, güney Kapadokya‘nın az ziyaret edilen Soğanlı Vadilerinde yürüyüşle bir yarım gün geçirmek isteyebilirsiniz. Bir başka büyük gezilecek yer, Niğde yakınlarındaki Eski Gümüşlerdeki Bizans İkonoklasteri kayaya oyulmuş manastırıdır.

Rehberli Turlar ve Konaklama

Kapadokya’daki toplu taşıma araçları, gezi için uygun değildir. Araba kiralamak mümkün ve bölgeye çok sayıda oldukça iyi rehberli turlar bulunmaktadır. Çoğu gezgin, bir Kapadokya mağarası otelinde kalmak istiyor ve bol miktarda iyi olanları var. Diğer otel türleri de mevcuttur.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin