Kadınlarda Kişisel Bakım

0
16

Kişisel bakım denildiğinde akla ilk cilt bakımı geliyor olsa da tam anlamıyla bu olmamaktadır. Kişisel bakım aslında vücudumuzun her yerini kapsar. Kişisel bakım; saç, tırnak, el, ayak, diş, kulak ve burun gibi bakımları da içerisine alır.

Saç Bakımı İçin Öneriler

Saçı her gün yıkamak kendi doğal yapısına zarar verdiği için aslında pek normal bir durum değildir. Her gün yıkanan saçlarda doğal yağ dengesi gider ve saçlarda kuruluk, saç dökülmesi gibi sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Tavsiye edilen 2 günde bir yıkanmasıdır. Hatta bu durum bazı saç tiplerinde 4 ya da 5 güne kadar çıkarılabilir. Saçların kendi doğal yağına ihtiyaç fazladır. Saç tipine göre şampuan seçilmesi önemlidir. Saç kremi ile destekleme yapılabilir. Saç kreminin iyice durulanmaması sonucunda kalıntılar saç dökülmesine sebep olacaktır.

Kaş ve Kirpik Bakımı

Güzellik açısından en çok dikkat edilen kaş ve kirpik bakımıdır. Kaşlara iki haftada bir şekil verilmeli ve uygulamalar doğal yağlar ile yapılmalıdır. Kaşların taranması daha sağlıklı uzamasına yardımcı olacaktır. Kirpikler için akşamları badem yağı kullanılması önerilir.

Tırnak Bakımı

İki haftada bir törpü yapılmalı veya üç haftada bir tırnak düzenli olarak kesilmelidir. Tırnak bakımından dikkat edilmesi gereken husus herkesin kendine ait olan tırnak makası ile bakım yapılmasıdır.

Kulak ve Burun Bakımı

Kulak çubukları kullanımı kesinlikle kulak bakımı için doğru bir yöntem değildir. Kulak çubukları kulak duvarının zararına sebep olacağından yapılmaması tavsiye edilir. Kulak zarının yırtılması ve delinmesine de sebep olabilir. Burun bakımı da gün içerisinde en az iki kere burun içine su çekilerek temizlenmelidir. Kişisel bakımın amacı sağlıklı olmaktır.

Ağız ve Diş Bakımı                      

Ağız ve diş sağlığı kişisel bakım için önemlidir. Günde iki kere en az 2 dakika diş fırçalanması gerekir. Bunun yanında bakım suyu ve gargara yapılması da tavsiye edilir. Diş çürüklerini önlemek için bakterilerin yok edilmesi gerekmektedir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin