İtfaiyeci Nedir? İtfaiyeci Neler Yapar?

0
93

Şu anda günümüz de en rahat mesleklerden birisi de İtfaiyecilik yapmaktır. Kolay olduğu kadar zor yanları da vardır tabi ki bunu inkar edemeyiz. Herhangi bir yangında Allah göstermesin ki içeri de kalıp tekrar dışarıya çıkamayanlar da olabiliyor.

Bu da riskli bir durum. Tamam her mesleğin kendine göre zorluğu ve tehlikesi vardır ancak yine de diğer mesleklere nazaran biraz daha rahat bir iştir.

İtfaiyeci Nedir?

İftaiyecilik, ateşli bir yangın çıktığın da hemen olay yerine intikal eden ve söndürmekle görevlendirilen insanlardır. Yani kısacası Herhangi bir yangın karşısın da yangınları söndürmekle mükellefiyettir.

İftaiyeci olabilmeniz için aranan en önemli şartlardan birisi de Kpss’den en az 60 puan ve üzeri almanız gerekiyor. Sonuçta bunlar da devlet memuru insanlardır. Şu sıralar bir çok insan buraya başvuru da bulunmaktadır. Umarız ki sizler de KPSS’yi girip belli bir puan sonucun da başvuru yapıp değerlendirmeye alınırsınız.

İtfaiyeci Neler Yapar?

Kısaca anlatmak gerekirse yangının çıktığı yere gelip herhangi olası bir duruma karşı bunun yanında ambulans’ları da hazırda bekletmeleri istenmektedir. çöken apartmanlar da mahsur kalan insanları, çatıda sıkışmış olan hayvanları ve bunun gibi durumlar da kurtarmakla yükümlüdürler.

Sizler bu pozisyona gelmek istiyorsanız çok uzun bir yol sizleri bekliyor olacak. Öyle hemen yetkilendirme yapılmıyor arkadaşlar.

Sizleri göreve başlar başlamaz eğitimlere tabii tutuyorlar. Bu uzunca süren bir eğitimin ardından dağıtım olayı gerçekleşiyor. Ve bu eğitimler göreve başladıktan sonra da kesilmiyor aynen olduğu gibi her sene belli aralıklar içerisinde devam etmektedir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin