İspanyanın Geleneksel Kıyafetleri Nelerdir?

0
163

Arkadaşlar bu makalemiz de sizlere İspanya Ülkesinde yaşayan vatandaşların giyim ve kıyafetlerinden sizlere söz etmek istiyorum. Bu ülke de nasıl kıyafetler tercih edilir.

Tabi ki her ülkenin kendine göre farklı örf ve adetleri vardır. Bununla birlikte giyim kıyafetler de hiç bir ülkenin birbirine benzemez. Bu yazımız da sizlere kısaca İspanya da yaşayan insanların geleneksel kıyafetlerinden hemen kısaca söz etmek istiyorum.

İspanyanın Geleneksel Kıyafetleri Hakkında Genel Bilgiler

İspanyollar genellikle renkli kıyafetleri tercih ederler. Nerede cafcaflı güzel elbiseler varsa onları tercih etmeyi severler. Ancak giyim konusunda oldukça hassas bir ırklardır. İnsan görünüşü onlar için oldukça önemlidir. Ancak bir diğer gelenek haline gelmiş olan “İspanyol Paça” dır. Bu sözü mutlaka bir yerlerde duymuşsunuzdur.

Ancak İspanya da bu söz öyle söylenildiği kadar pek fazla bir şey ifade etmemektedir. Yani İspanyolların ilgi alanı dışındadır. İspanya da yüksek bel pantolonlara daha fazla önem verildiğini sizlere söylemek istiyoruz. Buradan da bu anlaşılıyor ki yetmişlerin sonu seksenlerin başına bakacak olursak bu tür pantolonları çok sık görebiliyordunuz. Bunun yanında en fazla göze çarpan bir diğer şey de “espadrille” ayakkabılardır. İspanyada tanıdığımız ve kısa süre içerisinde tüm dünya ya yayılan bu ayakkabılar oldukça popülerliğini korumaktadır.

Ülkemizde de bu ayakkabılara ilgi oldukça çok fazla ancak ne yazık ki bulunamıyor. Büyük şehirlerden örnek verecek olursak eğer İstanbul gibi büyük şehirler de bu ayakkabıyı arıyorsanız ne yazık ki bulamazsınız. Özel sipariş üzerine ancak yurt dışından getirtilebiliyor.

Bir diğer gelenekleri ise, Mantilla dır. Bunu genel de dini kutlamalar sırasında duvak parçası olarak kullanmaktadırlar. Türkler de olduğu gibi hafif dantel görünümünü andırmaktadır. omuzlar üzerinde giyilen ipek eşarp olarak da geçiyor.

İspanyanın Geleneksel Kıyafetleri  Resim Arşivi


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin