İş Yerinde Uyulması Gereken Kurallar Kısaca Nelerdir?

0
210

Özellikle işe yeni başlayan arkadaşlarımız bu iş yeri kurallarına eski elemanlara nazaran daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir.

Bunun nedeni ise ilk izlenimler her zaman iyidir. Sizin hal ve hareketlerinize yönetim olabildiğince dikkat eder ve ilk zamanlar deneme sürecinde olduğunuzu da asla unutmayın.

Şimdi aşağıda sizlere maddeler halinde sıralayacak olduğumuz liste de işe başladıktan hemen sonra iş yerinde neler yapılmalı ya da yapılmamalı nelere dikkat edilmeli. Bu gibi konular hakkında sizleri kısaca bilgilendirmek istiyorum.

İş Yerinde Uyulması Gereken Kurallar

1. Kural: Yeni elemanlar için özellikle ilk 6 ay içerisinde kimseyle sıkı fıkı olmayın. Aranıza oldukça mesafe koymaya özen gösterin.

2. Kural: Bir iş yerinde kendinizi tanıtacağım diye her gün kasmayın. Zaten zaman içerisinde herkes birbirinin karakterini az buçuk öğrenmiş olacaktır.

3. Kural: Patron ile laf dalaşına hiç bir zaman girmeyin. Siz ne derseniz deyin patronun her zaman haklı olabileceğini unutmayın. Eğer tartışma çıkacağını hissettiğiniz zaman bir bahane bulup o ortamdan belli bir süre uzaklaşın.

4. Kural: İş yerinde asla boşta gözükmeyin. En azından elinize bir şeyler alın. Boşta olsanız bile bir şeylerle uğraşıyormuş gibi yapın. Yöneticiler sizleri boş gezdiğini görmesi pek de hoş bir durum olmaz.

5. Kural: Her iş yerinde kendini bilmez, kavga ve gürültü çıkartacak tipler mutlaka vardır. Ve bu tür tipler genelde patron yalakalarıdır. Bu tür tiplerden olabildiğince mesafenizi koruyun. Sadece merhabalaşın yeter. Aksi taktir de zararlı çıkan yine siz olursunuz.

6. Kural: Gösteriş meraklısı olmayın. Bu tür davranışlar hangi ortam da olursa olsun asla hoş karşılanmazlar. Bu kurala da oldukça dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

7 Kural: İş yerine asla geç kalmayın. Zamanın da gitmeye özen gösterin. Bu da performansınızı zedeleyen ve patron açısından hiç de hoş karşılanmayan bir durumdur.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin