İş dünyası ve İş Motivasyonu Nedir?

0
151

Evet iş dünyasına adım atanlar ve yatırımlar yapmak isteyen arkadaşlarımız için bir rehber niteliğinde olacak bir yazı hazırladık. Hemen kısa kısa sizlere notları geçmek istiyorum. Umarım yazımızı okurken keyif alırsınız.

İş dünyası ve İş Motivasyonu Nedir?

Konfüçyüs zamanın da bir laf etmiştir. “Öyle bir iş seç ki hiç iş gibi gelmesin.” Bazen yaşam şartları istediğimiz işi yaptırır bize bazen de yaptırmaz. Herkes ne yazık ki istediği hayatı yaşayamıyor.

O nokta da yapılabilecek durum şudur. İşimin bana sağladığı imkanlar ve avantajlar nelerdir? Ben bu iş sayesinde neleri yapabiliyorum diye hiç sordunuz mu kendinize? Yani oradan sağlamış olduğunuz gelir ile hayal ettiğim şeyleri yapıp başarabilecek miyim? Ya da şuraya gidebilecek miyim? Şunu satın alabilecek miyim? Mesela “Orada çok güzel ayakkabı ve çanta gördüm.” diyecek olursunuz. Acaba bu ay kazanacağım primlerle ya da patronun bendeki o motivasyon yüksekliğini görmesi ile birlikte bir ödül alabilecek miyim?

Dolayısıyla her insanın motivasyon kaynağı çok farklıdır. Endüstriyel psikolog genelde kuruma gider ve der ki, durumu çaktırmadan onu motive eden şey özel olduğunu hissettmek onu motive eden şey daha çok para kazanmak. Onu motive eden şey daha çok çalışmak. Her insanın bireysel olarak motivasyon kaynakları farklıdır. Motivasyon kaynaklarının bireysel olarak neler olduğunu ortaya çıkartıp o ihtiyaçlar karşılandığın da grup içinde otomatikman iş yerindeki motivasyon artar.

Ne yazık ki iş yeri motivasyunu böyle bir şeydir. Her bireyin motivasyon kaynağı farklı olduğu gibi kurumlarında motivasyon kaynağı farklıdır. Yani siz herhangi bir kafe yada restauranta gittiğiniz de sürekli servis veren insanlara hadi bugün biz size servis veriyoruz dediğimiz de bir şeyleri tersinden çalıştırıyoruz dediğimiz de onlar kendilerini çok özel ve kıymetli hissederler.

Ya da bir basketbol takımıyla çalışmaya başladığınız da evet siz bize yukarıdan bakıyorsunuz ama bizde aşağıda şirinler ya da cüceler misali büyük bir sempati ile bacaklarınıza sarılıp kendimizi çocuk gibi hissetmek istiyoruz dediğiniz de onlar da doğal olarak gülmeye başlarlar. Çünkü o kadar çok kendi bulundukları alanda kendileri gibi görüp kendi farkındalıklarını fark edemeyecek noktaya geliyorlar ki tersten birileri onlara bir şey gösterdiğin de otomatik olarak kahkalara bürünüyorlar.

O yüzden sizlere diyoruz ki hangi ortam da olursanız olun bu illa ki o anda çalışıyorsunuz anlamına gelmez. Sevdiklerinizle dışarıda kafe de ya da açık bir alan da oturuyorken de motivasyonunuzu olabildiğince yüksek tutmaya çalışın. Bu hem size hemde karşınızdakilere olumlu bir şekilde yansıyacaktır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin