İphone Kullanıcıları Eski Sürümden İOS 11’e Geçmeli Mi?

0
285

Evet dün itibari ile yani tarih 19 Eylül 2017 yi gösterirken saat akşam 20:00 gibi Apple firması daha önceden de açıkladığı üzere İOS 11’i tam anlamıyla kullanıcılarına sundu. Ee peki şimdi ne yapmalıyım geçeyim mi yoksa eski sürüm de kalayım mı diye bir çok sorular gelmekte.

Özellikle İphone 5S ve sonrası için bu biraz sıkıntı yaratabiliyor sanıyorsunuz. Çünkü yeni nesil cihazlara göre 5S’nin donanımı tamam bizler de kabul ediyoruz biraz düşük kalıyor ama öyle sanıldığı kadar kasılma takılma yok. Sizlere hemen bu müjdemizi de aktaralım istedik.

Bizler de sizler için derlemiş olduğumuz ne yapmanız konusun da en azından aklınız da fazla soru işareti kalmayacağı şekilde bir yazı hazırladık. Yine de geçip geçmemek konusun da kararı siz verin.

Uzun uğraşlar sonucu İOS 10.3.3 sürümünden nihayetin de İOS 11 e geçişimizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdik. Apple’ın uzun zamandır beklenen son sürümü ile ilgili işte detaylar..

Sizler için İphone 6 Plus üzerinden deneyimleri aktaracağız. 6 Plus’un hem 10.3 sürümü ile hemde 11 sürümü ile bire bir karşılaştırmayı yapmış olacağız. Ayrıca günlük kullanımınız da ne gibi sıkıntılar çıkartıyor bunları incelemiş olacağız.

Apple İOS 11 İncelemesi:

İOS 11, 19 Eylül akşamı itibari ile indirilebilir duruma gelmişti. 6 Plus’da ise yaklaşık olarak 2.06 GB’lık bir güncelleme indirip yüklendi. Gerçekten ağır bir güncelleme olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü Apple dosya sistemi başta olmak üzere pek çok değişiklik de yaptı.

Eğer isterseniz cihazı bilgisayarınıza takıp iTunes uygulaması üzerinden de sıfırdan kurulum yapabilirsiniz. İsterseniz de cihazınız üzerinden indirip yükleyebilirsiniz. Eğer bilgisayar üzerinden sıfırdan bir kurulum yapacaksanız eğer mutlaka bilgisayarınıza yedeğinizi almayı unutmayın. Bir aksilik olur yükleme yarıda kalır daha sonra eski sürümdeki yedeklerinizi de kaybetmeyin diyoruz.

Neyse ki güncellemeyi yaptıktan sonra hemen sizlere test sonuçlarını açıklamaya başlayalım. İlk test aracı olan iOS Benchmarks ile sonuçlara bakalım. İOS 10.3 ile genel de 1453 puan alıyorken İOS 11 de ise bu durum 1283 e düşmektedir. Genel sistem de ise 2888 den 2434 e düştüğünü görebiliyoruz. Tablo aşağıdaki gibidir.

Telefon biraz daha zorluk yaşayabiliyor yeni sürümle birlikte özellikle oyunlar da performansın biraz daha düştüğünü açık bir dille söyleyebilirim. 1 GB Ram olması da resmen telefona acı çektirdiğini bir kez daha gözler önüne serdi.

İOS 11 le beraber bu tek çekirdek de ise 1520 den 1367 ye düştüğünü görebiliyoruz. İşte o tablo:

Ancak ilginç bir şekilde çoklu çekirde skoru artıyor. 2549 dan 2691 e yükseldiğini görüyoruz. Büyük ihtimal ile İphone 8ler de yada X (10) de kullanılan toplam da 6 çekirdekli Bionic A11 işlemcisinin çoklu çekirdek gücüne optimize ettikleri için büyük ihtimalle orada bir artış olmuş olabilir. Antutu testine gelecek olursak peki şöyle bir durum ile karşılaşıyoruz. İşte o tablo:

İOS 10.3.3 sürümünde 84062 lik bir puan görüyoruz. İOS 11 de ise 81029 puanla eski sürümün tekrar gerisinde olduğunu yine görüyoruz. Genel olarak performans da çok ciddi düşüşler mevcut. Genel de bu kadar kötü bir şekilde etkileyeceğini bizler bile tahmin edemedik doğrusu. İos 11 açıkcası İphone 6 Plus’a çok da iyi gelmediğini söylemek isteriz. Ancak yine de yükleyip yüklememek size kalmış.

Testler için Shiftdelete editörlerine teşekkürlerimizi sunarız..


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin