İnternet Fenomenleriyle Film Çekme Furyası

0
42

Son zamanlarda herkesin dikkatini çeken bir durumdur herhalde; internet fenomenlerinin film ve dizilerde boy göstermesi. Bu yazımda, kimilerinin hiç mi hiç umursamayıp, olağan karşıladığı bu durumu masaya yatırarak, enine boyuna eleştirmeyi istedim.

Öncelikle belirtmek isterim ki; bu olaya “sinemayı bitiriyorlar!”“sektörü bitirdiler!” tarzında pencerelerden bakmayacağım. İşin o kısmını Türk sinemasına yıllarını veren emekçiler eleştirsin. Ben daha çok anladığım, ilgilenmekte olduğum reklam bölümüyle alakalı yazmak isterim. Zira bana göre; Türk sinemasındaki yapımcıların gelmiş geçmiş en zeka dolu hamlesi olarak yorumluyorum, bu furyayı.

Neden mi ?

Filmlerde oynatılan isimlere baktığımız vakit; 500.000-1.000.000 gibi inanılmaz rakamlarda takipçisi olan insanlar olduklarını görmekteyiz. Bir nevi fenomenlerin “hayran kitlesi” diyebiliriz onlar için. Üstelik bu takipçilerin birçoğu yaş bakımından hayli küçük. Haliyle takip ettikleri insana inanılmaz seviyede bir sadakat ve hayranlık duygusu besliyorlar.

Durum böyle olunca; böylesine geniş takipçi kitlelerine sahip bir insanı filminizde oynattığınızda, otomatikman filminizi kesin izleyecek ciddi bir kitleyi yakalamış oluyorsunuz. Ki vizyona giren bu tarz filmlere baktığımız zaman; adından söz ettiren 1 proje dahi olmadığını göreceksiniz.

Bunu neden mi belirtiyorum?

Çünkü yapımcılar bu tarz insanları filmlerine kalite katsın diye değil, gelişigüzel yazdıkları senaryo hakkettiğinden fazla izlensin diye tercih ediyorlar. Hatta benim gözümde bir nevi kullanıyorlar. Tabi bu her iki tarafında fazlasıyla işine geliyor, o da ayrı mesele.

Özet geçmek gerekirse; her ne kadar temelden baktığımızda bu durum “zekice” olarak da gözükse; klasik Türk mantığı bu olayda da devrede diyebilirim.

“Fenomen oynasın, film çok izlensin. Kalite? Kaliteyi salla, hasılat yapalım yeter boğlum!”

Ne diyelim, umarım kalite ve böylesine doğal reklamı bir arada bulundurabilen projelerde yapılır ilerleyen zamanlarda. Şahsen ben Ata Demirer ve Ataberk Doğan‘ın bir arada bulunduğu, kaliteli bir yapımı izlemek isterim. Hatta vizyona girdiği gün gidip izlerim, öyle söyleyeyim.

Neyse bu vesileyle tek beğendiğim Vine fenomenini de belirtmiş oldum, laf arasında.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin