İnsanlar Neden Hep Mutsuz Olur?

0
15

“Mutsuz Olmak Günahtır.”

Yayalım bunu her yere, İnsanlar mutsuz olmaktan korksunlar. Hemen bir çözüm bulmaya çalışsınlar. Mutsuzluk tuzağına düşürmesinler kendilerini.

Çağlar boyunca, hiçbir dönemde mutlu olmak bu kadar kolay olmamıştı. Geçmişti atalarımız yaşadıkları onca zorluğa rağmen, bunu başarabilmiş, birbirlerine güven duyabilmiş, birbirlerini sevebilmişler. Ama biz  bu muhteşem yüz yılda, iletişim kaynaklarının zirveye ulaştığı bu dönemde bile, sanki mağaralar da yaşıyor gibiyiz.

Teknolojimiz bizi uzayın derinliklerine götürüyor ana duygularımız  hala mağaralar da.  Savaşları üstün teknolojilerle kazanıyoruz fakat ilkel dönemler de olduğu kadar korkak yaşıyoruz. “Sevgi” kelimesi kültürümüzden, tarihimizden adeta fışkırıyor ancak bizler, “Nefret” üzerine binlerce şarkı yazıp, haber yapıyor, bu kelimeyi adeta ayakta alkışlıyoruz.

O yüzden meydan okumak istiyorum bütün saçmalıklara! Eğer duygularımız, teknolojik ilerlemelere paralel bir şekilde güçlense idi, şu anda dünya da tek bir savaş, tek bir aç çocuk ve bir tek evsiz insan kalmazdı.

Birlikte, mutsuz olmanın yüz kızartıcı bir günah olduğuna inandıralım kendimizi. Mutsuz olmak, sanki bir ayıp, bir insanlık suçu ve bir vahşet olsun bizim için.

Mutlu insanların olduğu bir gelecek vaat edelim hep birlikte. Tek bir kişi olsak bile, dünyada bunun mümkün olabileceğini gösterelim herkese.

İnsanlık tarihinin en modern zamanlarında yaşıyor olmamıza rağmen; duygularımız eğer bu kadar zayıfsa, küçücük bir sorun karşısında hemen yıkılabiliyorsak, içindeki milyarlarca nöronu saydığımız beynimiz hakkında her şeyi biliyor ama onu kullanamıyorsak, gerçekten acınası bir durumdayız demektir.

Her birimizin, hiç bir şekilde mutsuzluk virüsünden etkilenmediğimizi, bu illete karşı kendimizi güçlendirdiğimizi ve ondan sonsuza dek kurtulduğumuzu hayal ediyorum.

Eminim ki bundan sonra ki yolculuğunuz da her şeye daha farklı ve pozitif düşüneceğinizi umut ediyorum..


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin