İnceleme: Windows 10 Heyecan Dolu!

0
52

Microsoft, geçtiğimiz günlerde merakla beklediğim Windows 10 hakkında ilk paylaşımlarını yaptı. Finaller dolayısıyla ilk günlerde inceleme, araştırma fırsatı bulamadığım Windows 10 hakkında çoğu şeyi, bugün yaptığım çalışmalar sonucunda öğrenmiş oldum. Açıkçası sıkı bir Windows kullanıcısı olarak, açıklanan, sızdırılan özellikler beni fazlasıyla tatmin etti diyebilirim. Hatta biraz iddialı konuşmak gerekirse; Windows 7 ile beraber yeni teknolojiye adım adım geçiş yapan Microsoft, Windows 10 ile zirve yapacak diye düşünüyorum. “Boş konuşma, neden böyle düşünüyorsun ?” diyenler için artık o muhteşem şaheseri, Windows 10’un özelliklerini anlatmaya başlayayım.

Windows 10 Ücretsiz!

Başlığı okuduğunuza göre şimdi ağzınızın o klavyenin üzerine damlayan salyalarını bir tutun, kendinize gelin ve beni dinleyin. Uzunca bir zamandan beri Microsoft’un böyle bir adım atacağı dedikodular halinde yayılmaktaydı lakin resmi bir açıklama gelmemişti. Konu ile ilgili açıklama yapan Terry Myerson, orijinal Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 kullanıcılarının 1 yıl süre ile Windows 10 Home’a ücretsiz olarak sahip olabileceklerini açıkladı. 1 yıl sonunda ise belirlenen ücreti ödemek koşuluyla kullanmaya devam edebilecekler.

Windows 10 Hiç Eskimeyecek!

Microsoft’un Windows 10 ile birlikte geliştirmiş olduğu yeni “Ayarlar” paneli her türlü yeniliğe açık olacak. Yeni çıkmış olan uygulamalar için kolaylıkla güncelleme alabileceği için Windows 10’un hiçbir şekilde eskimesi, geri kalması söz konusu olmayacak. Özellikle buradan bir sonuç çıkarmamız gerekirse; Microsoft’un Windows 10’u amiral olarak gördüğünü rahatlıkla düşünebiliriz.

Bilgisayarınız Hep Yanınızda!

Mobil cihazların erişim kolaylığı Windows 10 ile birlikte bilgisayarlara da getirilmiş olacak. Şöyle ki; Windows 10 ile beraber gelecek olan uygulamalar sayesinde, bilgisayarınızda yer alan fotoğraf, video, müzik, harita, rehber, mesaj, posta ve takvimlerinize kolaylıkla istediğiniz farklı cihazlardan erişebileceksiniz. Bunu sağlayacak olan ise OneDrive olacak.

Mobil Cihazlar ile Tam Uyumlu!

Microsoft, Windows 10 ile beraber mobil cihazlar ile bilgisayarlar arasındaki bağı sıkı tutmak istiyor. Şöyle ki; Şubat ayında piyasaya çıkacak olan Windows 10 Mobil işletim sistemi sayesinde, Windows 10 kurulu bilgisayarlardaki verilere kolayca erişebilecek ve bilgisayarlarınızı kontrol altında tutabileceksiniz. Hiç şüphesiz; Windows 10’un getireceği en çarpıcı yeniliklerden biri olarak, bunu göstermek mümkün. Zira yenilikler arasında beni en çok heyecanlandıran özelliklerden biri bu oldu. IOS kullanıyor olmama rağmen; Windows’un mobil cihazlara yönelik bu tarz yenilikler getiriyor olması hiç şüphesiz pazarı kızıştıracak, Apple ve diğer pazara hakim markaların da aynı doğrultuda çalışmalar yapmasını sağlayacaktır.

Cortana Gelecek Dertler Bitecek!

“Cortana ne lan, Cantona değil mi o ?” diyenler olabileceğini bildiğim için derhal açıklamak isterim ki; Cortana bir dijital asistan. Daha da anlamayanlar için IOS’un Siri’si tadında bir şey diyebilirim. Ki Siri’nin Türkçe olması için ülkece ne tür yalvarışlar, baskılar yaptığımızı düşünecek olursanız Cortana’nın nasıl bir öneme sahip olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Cortana’yı bilgisayarınızdaki asistanınız, sekreteriniz gibi düşünebilirsiniz. O sizin için dünyayı takip edebilir, istediğiniz taktirde gücü yettiğince işlerinizi kontrol altında tutabilir. Peki daha öncede var olan bu Cortana’da Windows 10 ile birlikte ne tür yenilikler geldi ?

Cortana Windows 10 ile beraber, Word’deki yazılarınızda, Power Point sunumlarınızda, müzik listelerinizin takibinde, ajandanızı düzenlemede, iş belgelerinizin erişiminde artık PC üzerinden mobil telefonunuzla eş zamanlı olarak size destek vermeye devam edebilecek. Üstelik bununla da sınırlı değil! Asıl vazifesini olarak belirlendiği üzere; sorularınıza cevap vermek için de masa üzerinde daima hazır bir şekilde bekleyecek.

“Spartan”us Devrimi!

Şakayla karışık attığım başlığa aldırmayın pek. Internet Explorer’dan nefret ettiğinizi bildiğim için Spartan‘ı devrim olarak başlığa yansıttım. Taban olarak Chrome ve Firefox ile benzer tasarıma sahip olan Spartan, Internet Explorer’a göre yepyeni bir görünüme sahip. Üstelik Microsoft’un oyun konsolu olan Xbox için de uygun versiyonu yayınlanacak.

Spartan’ın en önemli özelliği ise; tarayıcı üzerinde not alabilme, bu notları istediğimiz kişilere gönderebilme özelliğine sahip olacak olmamız. Zira bu tarz uygulamalara mobil cihazlar üzerinde fazlasıyla alışmış olduğumuz için, çok işimize yarayacağını düşünüyorum.

Internet Explorer’ın bilinçli kullanıcılar tarafından terk edildiği böyle bir zamanda Microsoft’un bir adım atacağı zaten herkes tarafından bilinmekteydi. Ama Spartan da gösteriyor ki; Microsoft bu sefer dersine mükemmel çalışmış.

Oyun Dünyasında Artık Hiçbir şey Eskisi Gibi Olmayacak!

Küçüklüğümden beri hayalini kurduğum şeylerden biridir; konsol ile bilgisayarın ortak bir ağda buluşabilmesi. Microsoft, Windows 10 ile beraber Xbox kullanıcıları ile bilgisayar kullanıcılarının bunu sağlayabileceğinin sinyallerini ciddi olarak verdi. Detaylar hakkında net bir açıklama yapılmamasına karşın, Windows 10’un getireceği en çarpıcı yeniliklerden biri hiç şüphesiz ki bu olacaktır.

Düşünsenize Xbox ile oyun oynayan bir arkadaşınıza bilgisayarınız ile erişebilecek, beraber oynayabileceksiniz. Size etkileyici geliyor mu bilmiyorum ama beni benden aldığını söyleyebilirim.

Hololens, Hologram Microsoft Çıkar Bizi Baştan!

Microsoft Hololens adını taşıyan, giyilebilir bir cihaz sayesinde hayatımıza girecek olan Windows Hologram, Windows tabanlı tasarlanan her şeyi gerçeğe aktarma fırsatı tanıyor.

Bu konuyu daha detaylı anlayabilmeniz açısından sizi video ile baş başa bırakacağım lakin bir ipucu vereyim; Microsoft’un Minecraft’ı satın alması, boşa atılan bir adım değildi elbette.

Benim Windows 10 hakkında öğrenebildiklerim şimdilik bunlar ile sınırlı. Lakin araştırmaya devam etmekteyim, öğrendiğim yenilikleri de yazıya direk dahil edeceğim. Açık konuşmak gerekirse; Microsoft’un beni ilk kez bu denli heyecanlandırdığını söyleyebilirim. Hani Windows XP nasıl bir devrimse bence Windows 10’da öyle olacak. Microsoft, Vista ile başaramadığını 10 ile başaracak diye düşünüyorum. Ne diyelim umarım bunca özellik sorunsuz, akıcı bir şekilde çalışır da, biz de; “Windows abi, adamlar yapıyor yaaaa” diye erir gideriz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin