İnceleme: Mecidiyeköy – Gülbahar Mahallesi

0
62

Dört senelik üniversite maceramda İstanbul’daki ilk durağım Mecidiyeköy’e bağlı olan “Gülbahar Mahallesi” oldu. Her ne kadar evin küçüklüğünden dolayı gerek ben, gerekse ev arkadaşım hayli şikayetçi olsak da mahalle ile bir sıkıntımız olmadığını açıklıkla söyleyebilirim. Peki nasıl bir yerdir Gülbahar ?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki; Şişli, Mecidiyeköy’e bağlı olması sebebiyle İstanbul’un her yerine kolayca ulaşım imkanı olan bir bölgedir. Esnafının içtenliği, kira fiyatlarının düşüklüğü ve merkezi yerlere yakınlığı sebebiyle fazlasıyla öğrenci istilasına uğramıştır.

Eskilerin anlattığına göre; bir zamanlar serserileri ile ünlü olan Gülbahar, öğrencilerin bu bölgeye gelişi ile birlikte büyük bir değişime uğrayıp, inanılmaz bir şekilde gelişmiş.

“Resmi dili bırak, sen ne diyorsun hacım Gülbahar için ?” diyecek olursanız, tabii ki sizlere çok daha içten bir şekilde anlatabilirim.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki, Gülbahar’da öyle bayırlar var ki; aklınız, hayaliniz durur. Hani şahsen ben, bizim evden çıkıp okula giderken bazen nefes nefese kalıyor, durup birkaç dakika dinleniyorum (sigara kullanmıyorum). Yerler kuru iken yorması dışında pek bir problem çıkarmayan bu bayırlar, yağmurlu ve karlı havalarda hayli tehlikeli olabiliyor.

Mesela; İstanbul’a baya bir kar yağdığı dönem 2-3 kez düşmüşlüğüm var.

Gelişmişlik düzeyi bakımından; eğer çok entel bir insan değilseniz sizi rahatsız etmeyecek bir yapısı var diyebilirim. İnsanları kendi halinde ve kimsenin kimseyi umursadığı yok. Alışveriş, yiyecek ve benzeri şeyler için alternatifi bol olan bir bölge. Adım başı bir markete, dönerciye rastlayabiliyorsunuz (yazının en altında bulunan galeriden de anlayabileceğiniz üzere).

Bunun dışında merkezi yerlere yakınlığı bakımından Yemek Sepeti ve benzeri güzellikler için muhteşem ötesi bir bölge diyebilirim. Saat kaç olursa olsun karnınızı doyurabileceğiniz bir muhit Gülbahar.

Maddelendirelim Papi!

  • Şişli merkeze en uzak yeri 15-20 dakika (yürüyerek).
  • Siyahi insan sayısı çok çok fazla, başlarda sizi fazlasıyla şaşırtabilir.
  • Hırsızı, uğursuzu pek yok.
  • 7/24 yaşam var.
  • Kafesi bol fakat barı, diskosu az.

Özetle; eğer benim için bayır falan problem değil diyorsanız, gayet yaşanılabilir bir yer diyebilirim. En başta da belirttiğim gibi; kira fiyatları da gayet uygundur. Öğrenciyseniz bakmadan geçmeyin derim..


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin