HSG Rahim Filmi Nedir, Nasıl Çekilir?

0
166

Rahim filmine hsg filmi ismi de verilmektedir. Rahimin ve tüplerin iç bölümünün kontrast madde verilmesi ile radyografik biçimde tetkik edilmesine denir. Buna hsg ilaçlı rahim filmi de denilmektedir. İlaçlı rahim filmi işlemleri dijital kameralı tanı metodu olarak kullanılır. Uygulama sırasında rahimin ağız bölümünden içine tüplerin ve rahim içinin tamamı görünür bir hale gelmesini sağlar. Filmde tüplerin kapalı olması gibi bir problemde kontrast madde yardımıyla açılma yapılabilir. Bilhassa tüplerde bulunan mukus benzeri tıkayıcı maddelerin temizlenilmesini sağlar.

Rahim filmi testi çekilmesinin sonrasından ilk 6 ay içinde gebe kalma şansı olabildiğince yüksektir. Dijital rahim filmi rahim ve tüplerin iç bölümünü gösterdiği için kısırlık ile ilgili olan iyileştirilmeler de sıkça kullanılır. Hsg rahim filmi sonucu ve testi regl kanamasının bitmesinden sonraki 5 gün içerisinde çekilmelidir. 5 günlük süreçte gebelik riski oldukça düşük olduğu için rahim filmi hsg çekimi yapılır. Sancısız film testi çektirmek adına hekimler yarım saat öncesinde ağrı kesici ilaç içmenizi önerebilir. İşlem sırasında hasta kişi ağrısız rahim filmi çektirmek için masaya uzanır, bacaklarını kendine doğru düzgün bir biçimde çeker. Bundan sonra vajinaya yerleştirilecek olan spekulum ismi verilen alet ile rahimin ağzı temizleme hususunda kullanılır ve ağrısızdır. Kateter takılmasının sonrasında da sıvı verilir ve çekim işlemi yapılır.

HSG Yan etkileri nelerdir?

Hsg ağrısız işlemler ve az risk içeren işlemler içinde yer almaktadır. Rahimden ağrısız bir şekilde çekilecek olan hsg film neticesinde meydana çıkan yan etki ve riskler arasında; Enfeksiyonlar, tüpler, rahimin içine verilecek olan kontrast maddeye karşı doğabilecek olan alerjiler, rahim içi ve karın bölgesini ilgilendiren problemlerdir. Enfeksiyon doğduğu zaman hastalarda fazla düzeyde ağrı ve yüksek ateş oluşmaktadır. Bu halde hastaya doktor tarafından antibiyotik iyileştirme uygulaması yapılır. Çekim sonunda baş dönmesi, Çekim neticesinde bayılma.

HSG faydaları nelerdir?

Histerosalpingografi en büyük yararı rahim içinin, durumunun, kanallarının ve işleyişinin ne durumda olduğunu gözlemlenmesine imkan sağlar. Bunların yanında yapılan işlemler demek; Bu kısımda yapışıklık olduğunda, doğumsal manada problem olup olmadığını anlayabilmek adına, kanallarda tıkanıklık olup olmadığına bakmak için, tekrarı olan düşük sorunları, regl düzensizlikleri.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin