Herkes Kitap Yazar Oldu!

0
55

Her konunun olduğu gibi bu konunun da itina ile cılkı çıkarılmış durumda. Hani eskiden bir anlamı vardı bence bu işlerin. “Adam kitap yazmış” dendiğinde durup bir saygı duyardın, anlardın ki; karşındaki insanın kültür seviyesi yüksek ve saygı duyulması gereken bir kişi. Şimdi ise işler bu tablodan çokça uzaklaşmış durumda.

Sosyal ağlara bakıldığı vakit; 13-14 yaşındaki internet fenomenlerinin her ay kitap çıkardığını görüyoruz. Nasıl bir bilgi birikimine sahipler, neleri kaleme alıyorlar bilinmez lakin satış rakamlarına baktığımız vakit; D&R ve benzeri mağazalardan bir ton satış yaptıklarını öğreniyorum. Misal; geçtiğimiz günlerde D&R’a gidip yeni çıkmış olan bir kitabı sordum (Twitter fenomeni olan biri tarafından yazılmış) ve “çok satıldı ama sanırım elimizde 1 adet kalmıştı” cevabını aldım. Şok oldum açıkçası, zira burada önemli olan kitabı piyasaya sürmek değil okuyucu kitlesi bulabilmektir. Ortada olan duruma baktığımız vakit de; güzel ülkemin güzel insanları her zamanki gibi sazan tavırlarını sürdürüyorlar.

Twitter üzerinden binlerce takipçisi olan veya Facebook üzerinde milyon beğenili bir sayfanın sahibi olan insanın, kitap yazacak kadar ne bilgi birikimi olabilir ki ? Hani diyebilirsiniz ki; “bu başarıya giden yolu yazmıştır ama inanın öyle de değil. Öyle olsa yine bir nebze hak veririm de; kitapların adlarına baktığımda “Hayatta Başarılı Olmanın Sırları”türünden aşırı iddialı şeyler görmekteyim. Sanki bir yaşam koçu ve insanlara önderlik ediyor adam.

Kim bilir, belki de yanılan benimdir. Bunlar güzel gelişmelerdir lakin ben ısrarla bu tip güzel şeylerin ayağa düşmesinden rahatsızlık duymaktayım. Müzik piyasasında olduğu gibi, çok yakında kitaplarda uçurumun eşiğine gelebilir. Bu iş böyle giderse ne okunacak kitap bulabiliriz, ne de okunacak kitap yazan bir yazar. Bitirilmesi 30 yıl süren kitap 1.000 satarken, 15 yaşında çocuğun ergen kafasıyla yazdığı kitabın 100.000 satması hayli moral bozucu ve istek kaçırıcı bir durum olsa gerek, yazarlar için (rakamlar sadece örnektir).

Bu bir anlık gazla kitap yazma akımının tez zamanda bitmesi dileğiyle..


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin