Hayvanlar Üzerinde Deney Yapmayan Cilt Bakım Markaları

0
14

Son yıllarda kozmetik sektörünün hızla büyümesiyle birlikte üretilen ürün ve çeşitlerinde bir artış söz konusudur. Firmalar rakiplerinin önüne geçmek için yeni ürünler üretmek zorunda kalıyorlar ve bu ürünlerinde insan üzerindeki etkisinin nasıl olacağını görmek için tabi ki ilk olarak hayvanlar üzerinde deniyorlar. Hayvanlar üzerinde deney yapan firmalar gibi sayılarının çok olmamasına rağmen hayvanlar üzerinde deney yapmayan cilt bakım markaları da var. Bilinen markaların birkaçını şöyle sıralayabiliriz;

“Amway, Bioderma, Burt’sBeets, Cosmed, Dalan, Dalin, Doğadan, Essence, Freeman, Hurraw, Kiss My Face, Live Clean, MadameCoco, Otacı, Smashbox”. Hayvanlar üzerinde deney yapmayan cilt bakım markaları bu kadar değil elbette daha birçok marka bulunuyor. Hayvanlar üzerinde deney yapmayan cilt bakım markalarının hangilerinin olduğunu ürün üzerinde bulunan bilgilerden öğrenmek kolaydır. Hayvanlar üzerinde test edilmemiş olan ürünleri bulmanın en kolay yolu üzerinde sıçraya tavşan/ hayvanlar üzerinde test edilmemiştir  (leapingbunny / not tested on animals / crueltyfree)logolu olan ürünlerdir.

Hayvanlar Üzerinde Deney

Dünyada ilk insan yaşamından bu zamana kadar hayvanlar üzerinde birçok işkenceler yapılmıştır. Hayvanların bu işkencelere ses çıkartamaması nedeniyle de insanlar her türlü eziyeti hayvanlar üzerinde denemiştir. Günümüzdeyse son yıllarda insanlar için üretilen ürünler, insanlara zarar vermesin diye önce hayvanlar üzerinde deneniyor.

Bu deneyleri hayvanlar üzerinde yapmadan farklı yollarla da insan üzerinde etkisinin ne olacağı gözlemlenebilir. Yalnız bu işlem hayvanlar üzerinde deney yapan üreticiler için maliyetli göründüğü için en basit ve en ucuz yolu olan hayvanlar üzerinde test etmeye devam ediyorlar. Bu deneyler genellikle insan DNA’sına en yakın hayvan olan şempanzeler üzerinde yapılıyor. Şempanzeler dışında kolay yakalanabilen, hızlı ve çok üreyebilen hayvanlar olan tavşan ve fareler üzerinde de yapılabiliyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin