Hayat Belinizi Bükmesin

0
15

Ağır işlerde çalışan insanların en büyük sıkıntısı beldir. Bel vücudu ayakta tutan en önemli bölümlerden biridir. Hatta sporda sıkça kullanılan “takımın bel kemiği” tabiri de belimizin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Belden dolayı ortaya çıkan sorunlar hem çok acı verici olmaktadır hem de tedavisi oldukça zor ve uzun sürelidir. Belden dolayı ortaya çıkan bazı hastalıkların tedavisi bile bulunmamaktadır. Aslında sadece bel değil, vücutta bulunan bütün eklem yerleri çok hassas ve dikkat edilmesi gereken bölgelerdir. Boyun da bu bölgelerden biridir. Aslında bel ve boyun birbiri ile ilişkilidir. Çünkü boynu taşıyan beldir. Vücudun bu hayati noktalarına gerekli özen gösterilmeli ve dikkatli kullanılmalıdır.

Bel Bölgesinde Oluşabilecek Sorunlar

Bel bölgesinde oluşabilecek sorunlar, size hayatı zindan edebilir. Bu sorunlar, doğal nedenlerden olabileceği gibi bizim yaptığımız bazı ihmalkarlıklar sonucunda da oluşabilir. İnsanın her eklem yerinde bazı diskleri bulunmaktadır. Bu disklerden belimizde de vardır. Ağırlık kaldırdıkça bu diskler yıpranabilir. Tabi bu sadece ağırlık ile ilgili değil, yapılan çok kuvvetli itme, çekme hareketleri ve çok fazla ayakta durmakta belinize zarar verebilir. Yanlış ve kontrolsüz yapılan spor ve kondisyon egzersizleri de belimizi incitip disklere büyük zarar verebilir. Bu disklerin ihmaller sonucu az az yıpranması ile bel fıtığı olabilirsiniz.

Bel Bölgesinde Oluşabilecek Sorunlar İçin Önlemler ve Tedaviler

Bel bölgesinde oluşabilecek sorunları düzenli ve kontrollü spor yaparak engelleyebilirsiniz. Çok fazla ağırlık kaldırmamakta alabileceğiniz önlemler arasındadır. Ayrıca sürekli ayakta durmayıp işlerinizde aralar vererek belinizi dinlendirebilirsiniz. Ayrıca çok fazla oturuyor iseniz kalkıp biraz yürümekte sizin yararınıza olur. Eğer beliniz ile ilgili ağrı ve sizi tedirgin eden bir sorun hissediyorsanız mutlaka uzman bir ortopediste görünmelisiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin