Hayallerimdeki Kırmızı Çatılı Ev

0
57

Küçükken kurduğum yöneticilik hayallerimden bahsederken, kendimi bir anda çok derin hayallerin içerisinde buldum. Gerçekten bak! Uzun zamandır böylesine derin eskiye gitmiyor, küçüklük hayallerimi düşünmüyordum. Dün nereden aklıma geldiyse bir anda “hayalimdeki ev” kafamda canlandı ve yine sanki benim olmuş gibi heyecanlandım.

Öncelikle evin dış yapısının tıpkı yukarıdaki resimde yer alan ev gibi olduğunu söyleyebilirim. Hayli büyük bir ev istiyorum; bir sürü odası olan, her penceresinin ayrı yere baktığı, ışık üzerine ışık alan koskocaman bir ev. Hani “bu ev nasıl temizlenecek lan ?” gibi soruları umursamayacak kadar çok istiyorum büyük olmasını.

Mesela çalışma odamı hayal ediyorum.. Evin teras katında ufak bir pencereden dışarısının görülebileceği, loş bir ışıkla aydınlanan lakin masamın üzerinde de masa lambasının olduğu, az eşyalı, çok renkli bir oda. Bir duvarı sadece kitaplara ayırmak istiyorum. Hani böyle filmlerde olur ya; duvarı tamamen kitaplığa çevirirler, kütüphane gibi aynı o şekil. Sonra mesela bir tane de uzanıp uyuyabileceğim bir şey olmalı odada. Yalnız kalmak istediğimde yalnızlığımı yaşayabilmeli, odada uyuyabilme şansına sahip olmalıyım.

Ama ekstrem isteklerim yok odayla ilgili. Ayı postu falan olmasın mesela. Az önce de belirttiğim gibi sade eşyalardan oluşan, insana huzur veren bir oda olsun. En başta bahsettiğim penceresinden baktığımda ise yeşillik göreyim, karşı apartmanı değil. Sadece o pencerenin yanına yere çöküp, elimde çay bardağıyla dışarıyı seyrettiğim günlerim olsun benim.

İnsanlardan, işten, çevreden sıkıldığımda oraya gireyim huzur bulayım. Kendimle konuşayım, kendimi dinleyeyim. Ve oranın tamamen bana ait olduğunu hissedebileyim. Bak bu husus da önemli! O odanın anahtarı bir tek bende olmalı. İhtiyaç duymayıp 1 yıl boyunca girmediğim takdirde dahi bir kişi bile oraya girmemeli. Gerekirse her bir örümcek ağını ben temizlemeliyim ama benden başkası girmemeli.

Bunun dışında hayatımı paylaşacağım insanla olan odamdan tutun da, çocuklarımın odasına kadar tamamı büyük büyük odalar olsun istiyorum. Herkes evin içerisinde huzur bulsun, içleri sıkılmasın. Duvarlarda evdeki herkesin göz zevkine hitap eden tablolar, duvar köşelerinde yine aynı şekilde zevkle satın alınmış çiçekler olsun. Tüm ev halkı evi kendisinin hissedebilsin, sefasını sürebilsin istiyorum.

Biliyorum; resme bakıp, isteklerimi okuduğunuzda; birçoğunuz “anca hayallerde koçum”diyorsunuz. Belki de öyle ama hayal kurmak parayla değil ya ? Benim de hayatta en büyük amacım; bu yazıda sizinle paylaştığım hayallerimi gerçekleştirebilecek güce sahip olmak olacak. Bir gün bu ev üzerine kurulan hayallere sahip olabilmek için yaşayacağım, çalışacağım.

Umarım pes etmem…


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin