Hayalet Şehir: Kapalı Maraş (Varosha)

0
55

Bugün okuldan eve dönerken tesadüfi olarak denk geldim, bir okulun duvarına yazılmış olan “Maraş” yazısına. Yazan eleman hangi amaçla yazmış bilinmez lakin, benim aklıma direkt Kıbrıs geldi. Bilir misiniz Kıbrıs’ta bulunan “Kapalı Maraş” bölgesini ? Eğer cevabınız “hayır” ise, hemen çayınızı koyup bilgisayarın başına gelin zira bu yazıda yer alan şeyler fazlasıyla dikkatinizi çekecek!

İlk olarak 24 Şubat 2013’de tanımıştım Kapalı Maraş‘ı. Takıldığım forumlardan birinde tarih ile ilgilenen üyenin teki açmıştı konusunu. Küçüklüğümden beri böyle gizemli şeylere meraklı olduğumdan; o konudan bağımsız olarak da araştırmalar yapmış, belgeseller izlemiştim (eski blog’umda da yer vermiştim buna). Eğer çok “ee ne yapalım yani moruk ?” kafasında takılan bir insan değilseniz, bu yazıda göreceğiniz fotoğrafların, okuyacağınız bilgilerin sizi gerçekten hayretler içerisine düşüreceğine emin olabilirsiniz.

Kapalı Maraş Nedir, Ne Değildir ?

Bölgenin adı Türkiye’de “Maraş“, yabancı ülkelerde ise “Varosha” olarak bilinmektedir. Kıbrıs’ın Magosa şehrinde bulunan bu bölge, vakti zamanında Kıbrıs’ın dünya üzerinde en çok tanınan bölgesi idi. Bilhassa turizm ticaretinde dünyanın en değerli yeri olarak gösterilmekteydi.

1974 öncesi dönemde; Elizabeth Taylor, Sophia Loren, Richard Burton, Raquel Welch ve Brigitte Bardot gibi dünya starlarının ve jet sosyetenin uğrak yerlerinden biriydi (bölgede hala eşyalarıyla birlikte terk edilmiş evleri bulunmaktadır).

Ta ki; 1974 “Kıbrıs Barış Harekatı“‘na kadar. Türkiye’nin Kıbrıs’taki Türklere yardım amacıyla yaptığı harekatın ardından, yapılan anlaşmalar sonucunda bölge yerleşim ve iskana tamamen kapatıldı.

1974 senesinden evvel dünyanın en önemli tatil merkezlerinden biri olan (kumar sektörüne de yön vermekteydi) Maraş, harekatın ardından Birleşmiş Milletler tarafından denetlenen ve Kıbrıs adasını ikiye ayıran tampon bölge (Yeşil Hat diye de geçer) haline dönüştü. Şuanda bölge içerisinde yaşam alanı olarak; Birleşmiş Milletlere ait bir bina ile Türk Silahlı Kuvvetlerine orduevi vazifesi ile kullanılan 6 apartman bulunuyor.

Bölgeye Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ve orduevi yakınında bulunan kız öğrenci yurdunda kalan öğrenciler dışında hiçbir şekilde giriş-çıkış yapılmamaktadır. Bu sebeple; yabancı kaynaklarda bölge “Hayalet Şehir” olarak da geçmektedir.

Buram buram gizem kokan bir havası var öyle değil mi ?

Ne kadar doğrudur bilemem lakin, araştırma yaptığım bazı kaynaklara göre; bölgenin şuan ki durumu tamamen Türkiye’nin seçimiymiş. Okuduğum birçok kaynak, o zaman başta olan hükumetin Maraş’ı bu şekilde kullanmak istediğini belirtiyor. Hatta şuan dahi bu politikadan vazgeçilip, tadilat yapıldığı taktirde bölgenin tekrar ayağa kalkacağını iddia edenler var. Eğer okuduğum kaynaklarda geçen bilgiler doğru ise; ülke olarak altın yumurtlayan bir tavuğu daha idam ettiğimizi görüyorum karşımdaki tabloda.

İşin şaşırtıcı tarafı; o dönem bir hata yapılmış olabilir lakin günümüzde hala Maraş ile ilgili bir çalışma yapılmamakta. Hani hiçbir şey yapamıyorsan bir yapım şirketi ile anlaş zombi dizisi, filmi falan çektir bölgede. Tadından yenmez vallahi.

Şaka bir tarafa; ilk araştırdığım zamandan daha fazla içim acıdı, resimleri tekrar görünce. Nasıl yazık etmişiz, anlatamam…

İlgili Belgesel


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin