Havale ve EFT Ücreti Almayan Bankalar

0
66

Tüketicilerin parasal konularda işlemlerini gerçekleştiren kurumlar olarak bankalar gelirlerini tüketicilerim işlemleri için verdikleri hizmetlerden elde ederler. Kredilerde ve kredi kartlarında faiz oranı aracılığıyla, ödemelerde komisyon aracılığıyla ve EFT/Havale gibi işlemlerde kesintilerle gelir sağlarlar. Bankalar açısından bu işlemler birer hizmet olduğundan ücret alınması da doğaldır. Ancak her bankanın bu hizmetlere yönelik biçtiği fiyat farklıdır. Tüketiciler ise bu hizmetlerin standart olması sebebiyle kendileri için en ucuz olan yolu tercih ederler. Biz de bu yazımızda tüketicilerin merak ettikleri havale ve eft ücreti almayan bankalar hangileri bilgisini paylaşacağız.

GÜNVEL HAVALE VE EFT ÜCRETİ ALMAYAN BANKALAR HANGİLERİ;

Garanti Bankası: Garanti Bankası’nın mobil şubesi olan Garanti One aracılığıyla yapılan havale ve EFT işlemleri için banka hiçbir kesinti yapmamaktadır. Böylelikle tüketiciler 7 gün 24 saat ücretsiz olarak havale ve eft ücreti almayan bankalar arasında yer alan Garanti One ile para transferi işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler.

Enpara.com: QNB Finansbank’ın oluşumu olarak karşımıza çıkan şubesiz bankacılık hizmeti veren Enpara.com müşterileri EFT ve havale işlemlerini hiçbir ücret ödemeksizin anında gerçekleştirebilmektedirler. Şimdi havale ve eft ücreti almayan bankalar arasında yer alan Enpara.com’a başvurunuzu yaparak hesabınızı alın ve masrafsız bir şekilde para transferi yapmaya başlayın.

EFT ve Havale Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ücretsiz EFT işlemi sunan bankalar aracılığıyla EFT işlemleri yapmanız durumunda bilmeniz gereken önemli husus bu işlemin 24 saat sınırsız olarak yapılamadığıdır. EFT işleminde iki banka arasında para transferi söz konusu olduğundan bir onay prosedürü vardır ve tüm bankalar bu prosedüre uymak zorundadır. Bu nedenle de EFT işlemi başlattığınızda mesai saatleri içinde olunması gerekmektedir.

Sizin para transferini gerçekleştirdiğiniz banka EFT işleminize dair bildirimi aldıktan sonra para transferinin gerçekleştirileceği bankanın genel müdürlüğü ile iletişim kurar. Bu iletişim sonucunda karşı taraftaki bankanın genel müdürlüğünün işleme onay vermesinin ardından EFT işlemi tamamlanır. Bu nedenle de EFT işlemi havale işlemine göre biraz daha uzun sürebilmektedir.

Unutulmamalıdır ki EFT işlemi hafta sonları, mesai saatleri dışında ve resmi/dini tatillerde yapılamamaktadır. EFT işlemi yapsanız dahi bu işlemin tamamlanması bir sonraki mesai saatinin başlangıcına kadar beklemede kalacaktır. Siz bu süreçte isterseniz EFT işleminizi iptal edebilme hakkına sahipsinizdir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin